Övningsgreenen utanför Kristianstads GK:s lodge mätte hela 16,5 på stimpmetern under måndagen // Foto: Instagram

16,5 på stimpen – ”Är det sant så flyttar jag i morgon”

Skånebanans green snabbast i Europa?

Text: Martin Strömberg • 2022-08-23 Uppdaterad 2022-08-23

När Kristianstads Golfklubbs greenkeepingteam lade ut sin post under måndagsförmiddagen var det nog många som satte kaffet i vrångstrupen. Greenen på bilden mätte hela 16,5 på stimpmetern, utomjordiska siffror som normalt sett gör en vanlig, måttligt undulerad green oputtbar.

När Svensk Golf kontaktade Kristianstads GK visade det sig dock att det var övningsgreenen vid lodgen – och inte greenerna på någon av klubbens två banor – som hade mätts upp. Där var hastigheten visserligen också snabb, cirka 11,5-12, men inte i närheten av de 16,5 som övningsgreenen hade.

Och under onsdagen var siffran nere på 14,5 igen på övningsgreenen.

De svenska tourspelarna var inte sena att kommentera klubbens IG-inlägg:

DP Tour-spelaren, Rikard Karlberg, skrev: ”Släpp några bollar, är det sant så flyttar jag i morgon.”


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:Text: Martin Strömberg • 2022-08-23
NyheterSpelaKristianstads GKNyheterStimpmeter
Rulla till toppen