Redaktionen

Tidningen Svensk Golf och sajten Svenskgolf.se ägs av Egmont Publishing AB. Svensk Golf distribueras till medlemmar i en svensk golfklubb ansluten till Svenska Golfförbundet. Principen är en tidning per hushåll. Har du prenumerationsfrågor kring tidningen, läs mer här.


Vill du komma i kontakt med någon på redaktionen? Ring eller mejla oss!

Tel: +46 (0)8-692 01 00 

Tidningsredaktionen: info@svenskgolf.se
Webbredaktionen: webbred@svenskgolf.se 

Besöksadress: Pyramidvägen 7, 169 91, Solna

 

Chefredaktör & ansvarig utgivare Svensk Golf
Oskar Åsgård, oskar.asgard@svenskgolf.se, 08-692 01 00 

Art director
Johan Sundqvist, johan.sundqvist@svenskgolf.se 

Redaktörer
Eric Franzén, eric.franzen@svenskgolf.se
Olof Åsgård, olof.asgard@svenskgolf.se 

Webbredaktörer
Carl Magnus Hellsten, cm.hellsten@svenskgolf.se
Jesper Johansson, jesper.johansson@svenskgolf.se 

Ansvarig utgivare svenskgolf.se
Johan Taubert, johan.taubert@egmont.se 

Annonssäljare
Johan Wictorin, 08-410 272 02 johan.wictorin@tillvaxtbolaget.se
Daniel Sahlman, 08-410 272 12 daniel.sahlman@tillvaxtbolaget.se
Patrik Wrådhe, 08-410 272 06 patrik.wradhe@tillvaxtbolaget.se
Anna Johnsson, 08-410 272 03 anna.johnsson@tillvaxtbolaget.se

Tidningen Svensk Golf är Europas största golftidning, med en utgåva på drygt 315 000 exemplar. I tidningen får du tips på hur du kan spela bättre golf, inspiration från när och fjärran, de senaste om ny utrustning i nyhetsform och tester, intervjuer med våra svenska världsstjärnor och andra intressanta golfprofiler samt mycket mer. 

Svenskgolf.se är Sveriges största golfsajt med cirka 300 000 unika besökare i veckan. Här får du dagsfärska golfnyheter, tävlingsbevakning, underhållning, tips från Golfskolans instruktörer, info om och tester av den senaste utrustningen, ban- och resereportage från när och fjärran samt intervjuer med Golfsveriges största stjärnor. 

Svensk Golf inspirerar dig till bättre golf!