
Jordan Spieth plockade upp drivern, gick för greenen – och lyckades. Patrick Cantlay håller nog inte med. Foto: Golf Channel
Jodå, Spieth driver green – på fel hål
Jordan Spieth plockade upp drivern, gick för greenen – och lyckades. Patrick Cantlay håller nog inte med.
Jordan Spieth mötte Matthew Fitzpatrick i sin första gruppmatch i WGC Match Play på Austin Country Club.
På hål 13, ett drivbart par 4 över vatten, plockade han upp drivern och gick för green. På ett sätt kan man säga att han lyckades. Det var bara det att han träffade greenen på hål 15 som ligger strax bredvid.
Spieth ropade fore. Bollen for i en båge åt höger, förbi några åskådare och en läktare, studsade på golfbilsvägen och landade på granngreenen där Patrick Cantlay just stod och puttade.
Cantlay tittade förvånat upp när Spieths boll rullade förbi.
Spieth, som var tre upp när han slog utslaget, lyckades ändå göra par på hålet och vinna matchen med 3/1.
Text: Bo Steffensen • 2021-03-25
Tournytt • Austin CC • Jordan Spieth • Patrick Cantlay • PGA-touren • Tournytt • WGC Match Play