Hoppa till innehåll

Alexander Björks sköna kliv på världsrankingen

Alexander Björk fixade en biljett till The Open och fick ett rejält lyft på världsrankingen.

CM Hellsten

Efter tre spelade ronder av Open de France var Alexander Björk i delad ledning. Till slut fick dock smålänningen nöja sig med en delad tredjeplats.
Placeringen var karriärens bästa på European Tour och innebar samtidigt att han kvalat in till The Open på Royal Birkdale som avgörs 20-23 juli.

Personbästa & The Open-biljett för Björk

I slutet av 2016 var Alexander Björk nummer 183 på världsrankingen.
Inför Open de France på den kommande Ryder Cup-banan var han 154:a på listan och efter framgången i Frankrike avancerar Växjöspelaren till 118:e plats. 

På andra sidan Atlanten jagade David Lingmerth segern i Quicken Loans National. Tranåsaren slutade delad femma och gick samtidigt miste om en The Open-biljett.
På världsrankingen avancerar David Lingmerth från plats 99 till 93.

Längre ner tog även Kristoffer Broberg, Marcus Kinhult och Mikael Lundberg stora kliv.
Så här ser svensktoppen ut:

Alexander Björks sköna kliv på världsrankingen

Tommy Fleetwood, som vann Open de France, är nu topp-15 och Kyle Stanley, som vann på PGA Tour, avancerade från plats 94 till 58.

Så här ser världstoppen ut:

Alexander Björks sköna kliv på världsrankingen


Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Alexander Björk avslutar karriären

Efter 17 år har svensken Alexander Björk valt att sätta punkt för sin professionella golfkarriär. Höjdpunkten kom med segern i Volvo China Open 2018 på DP World Tour.

Lingmerths karriär på spel – svåra beslut väntar i augusti

38-åringen överväger att steloperera ryggen för att ta sig tillbaka till touren.

Toursvepet – Drömrond av Norén i Minnesota

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Svenska kanonronder i Scottish Open

Svensson och Söderberg klättrar ordentligt under fredagen.