Hoppa till innehåll

Personbästa & The Open-biljett för Björk

Delad trea när Fleetwood vann i Paris

Martin Strömberg

Det blev en delad tredjeplats för Alexander Björk när Open de France avgjordes på Le Golf National.

Tidigare har Växjöspelaren en femteplats från Tschwane Open som bästa placering under siott rookieår.

Björk spelade stabilt hela dagen utan att få någon som helst utdelning på greenerna. Han var länge inom ett slag från ledningen men när han gjorde bogey på tolvan, samtidigt som engelsmannen Tommy Fleetwood gjorde birdie, blev avståndet upp för stort.

Lite ironiskt att svensken rullade i dagens längsta putt på sista greenen och den birdien tog honom från femte till en delad tredjeplats och 71 slag (par) för dagen.

Fleetwood utmanades in i det sista av amerikanen Peter Uihlein, som behövde sänka sitt bunkerslag på sista hålet, men höll undan med ett slags marginal.

– Jag spelade fantastiskt idag och missade egentligen inte ett enda slag. Jag är förvånad över att Peter lyckades komma så nära, jag ledde med fyra slag efter 14 så han måste ha spelat väldigt bra, sa en lycklig Fleetwood efter segern.

Engelsmannen klättrade nu förbi spanjoren Sergio Garcia i toppen på Race to Dubai och det var hans andra säsongsseger efter den i Abu Dhabi tidigt på säsongen. 

För Björks del innebär den delade tredjeplatsen att han fick en plats in i The Open och runt tre miljoner kronor i prispengar. Han lyfter till en 22:a plats på Race to Dubai och kommer också att avancera rejält på världsrankingen.

Alexander Norén slutade delad tia.

Personbästa & The Open-biljett för Björk

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Åberg trea efter högdramatisk avslutning

Var bara ett slag från särspelet när Fitzpatrick vann Tourfinalen i Dubai.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rai starkast i Abu Dhabi

Norén bästa svensk på 17:e plats – är nia på Race to Dubai inför Tourfinalen.

Svenskarna backade i Abu Dhabi

Varken Norén eller Åberg lyckades utnyttja fina förhållanden under "moving day".

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.

Fleetwood vann i Indien

Dantorp bästa svensk på delad 17:e plats.