Hoppa till innehåll

Söderberg tog revansch efter lördagens miss

Sebastian Söderberg avslutade starkt och tog sig upp topp 10 i Scottish Championship. "Det var skönt med en bra söndag och att klättra lite på tavlan", säger han till Svensk Golf.

Bo Steffensen

Sebastian Söderberg spelade stabilt på lördagen i Scottish Championship. Han hade häng på toppen och bland annat sju birdies noterade på kortet när han åkte på en trippelbogey på hål 16 och kanade rejält nedför ledartavlan.

Målet för söndagens avslutande rond vara att spela liknande golf men minimera misstagen från tee – och i så fall kanske kunna slå sig upp till en topp10-placering.

Det gjorde Sebastian Söderberg.

– Det var väldigt bra. Jag hade någon vild drive men lyckades rädda par. Utöver det var det mycket bra. Skönt med en bra söndag och att klättra lite på ledartavlan, säger han.

Söderberg började med fem birdies på  de första sex hålen och matade sedan på med par efter par.

– Jag kom in i det direkt, hade chanser på varenda hål och lyckades rulla i några puttar från tre, fyra meter.

Så kom han till 16:e där han alltså gjorde en trippel på lördagen (och dubbel på fredagen). Nu slog han till med birdie.

Det blev ytterligare en birdie på sista, 65 slag för dagen (sju under par) och veckans enda bogeyfria rond. Söderberg slutade därmed – 13 totalt  och tog sig upp 17 placeringar till en delad niondeplats.

Spanjoren Adrian Otaegui (–23) vann, fyra slag före Matt Wallace (–19).

– Veckan har varit bra överlag. Hade det inte varit för en kall putter första dagen och missödet i går så hade jag kunnat vara med och hugga om det. Kul att se att formen trendar åt rätt håll framför allt när det gäller ballstriking, säger Sebastian Söderberg.

Nu blir det en veckas ledigt hemma i Göteborg och sedan tävling på Cypern.

Övriga svenskar:

D56) Robin Petersson, –3(71–71–72–71.

D60) Jens Fahrbring,    –2 (72–71–73–70.

D63) Philip Ericsson,    ­–1(73–67–73–74.

69) Joel Sjöholm,          +5(72–71–77–73)

Resultat Scottish Championship

Mer från samma ämne

Läs också

2025 Saudi Open presented by PIF
Tournytt

Hellgren vann Saudi Open

Tog första segern på Asian Tour i säsongsavslutningen.

Grant Thornton Invitational 2025 - Round One
Tournytt

Hull och Brennan leder efter 55-rond

Stark och Shipley på delad 13:e plats.

golfspelaren björn hellgren
Tournytt

Delad ledning för Hellgren inför sista ronden

Med 18 hål kvar att spela delar Björn Hellgren ledningen i Asian Tours säsongsavslutning.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.