
Det är inte långt kvar till Idrottsgalan i Globen 16 januari. De främsta idrottsframgångarna under 2016 ska prisas och golfen har chansen att vinna i flera kategorier.
Superstjärnan Henrik Stenson är nominerad i kategorierna Årets manlige idrottare och Årets prestation. Torsten Hansson, Henrik Stensons coach, är nominerad i kategorin Årets ledare.
Men det är inte allt som kan vinnas av en golfare.
Henrik Stenson är nämligen en av de sista kandidaterna som kan vinna det prestigefyllda Jerringpriset.
Det är svenska folket som röstar fram vinnaren av priset och Henrik Stenson fick lyfta kristallskålen 2013.
Nu har han alltså chansen att vinna igen!
Från början var det 15 nominerade. För ett antal veckor sedan reducerades antalet som fortfarande har chansen att vinna till åtta.
Här är oktetten:
Mattias Ekström, Rallycross.
Tove Alexandersson, Orientering.
Damlandslaget, Fotboll.
Henrik Stenson, Golf.
Jenny Rissveds, Mountainbike.
Isabelle Gulldén, Handboll.
Peder Fredricsson, Ridsport.
Sarah Sjöström, Simning.
Vill du att Henrik Stenson ska vinna? Ring och rösta: 099–209 04.
Samtalet kostar 3,60 plus eventuella operatörsavgifter!
Du som fortfarande är osäker på varför Henrik Stenson ska vinna Jerringpriset kan här få lite inspiration: