Hoppa till innehåll

President Obama: ”Arnold var The American Dream”

Arnold Palmers bortgång har berört många. President Obama skrev ett pressmeddelande om [i]The King[/i] där han hyllar honom som definitionen av [i]The American Dream[/i].

Jesper Johansson

Under måndagen släppte Barack Obama ett pressmeddelande angående Arnold Palmers bortgång.

I meddelandet hyllade han Palmers ”hemmagjorda sving och hemvävda charm”. Presidenten sa också att Palmers resa från landsbygden till ”stjärnglansen som golfens ansikte utåt runt hela världen” gör honom till definitionen av The American Dream.

”Vi gillar att han vann sju majors, men vi ä-l-s-k-a-r att han gick för green när han borde ha spelat fram sig. Den entusiasmen spred sig utanför banorna där han alltid gav allt i alla situationer: från att bygga sjukhus till att personligen svara på tusentals brev från sina fans. Och han gjorde allt med ett leende som fick oss att tro att han alltid hade något nytt på gång. I dag står jag och Michelle tillsammans med Arnie’s Army och saluterar The King”, skrev Barrack Obama.

Arnold Palmer (1929-2016)


De klassiska Arnold Palmer-citaten


”Han var en glad prick”


Jack Nicklaus om Arnold Palmers bortgång: "Han var en ikon"


Läs Tiger Woods fina ord om Arnold Palmer

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.