Hoppa till innehåll

Vad ska de 8 500 medlemmarnas nya klubb heta?

De två klubbarna ville fusionera verksamheten. Nu har de 8 500 medlemmarna sagt ja. Men vad ska den nya klubben heta?

CM Hellsten

Det var i september som nyheten kom att Norrköpings GK och Söderköpings GK planerade en sammanslagning.

Anledningen var ekonomisk:

– Vi är två ganska lika klubbar, som har det tufft att få det hela att gå ihop. Vi märkte, när vi satt och pratade, att vi sprang på samma bollar och möten. Det fungerar inte. Vi måste bli smartare och mer effektiva om vi ska kunna utveckla våra banor och golfen, sa Söderköpings klubbchef Niclas Westerdahl till Norrköpings Tidningar.

Fusionen skulle innebära sänkt årsavgift samtidigt som medlemmarna får en till bana att spela och träna på.
Norrköpings GK har 1 500 medlemmar och Söderköpings GK 7 000 medlemmar varav 1 500 bor i närområdet.

Nu har de båda östgötska klubbarnas medlemmar sagt ja:

– Det gick bra och det känns jättebra att vi har medlemmarna på vår sida. Man vet ju aldrig vad som kan hända på ett möte, sa Söderköpings ordförande Göran Linder till Norrköpings Tidningar.

Vid ett möte i slutet av november kommer den nya klubbens namn att presenteras.

 

Vad tycker du att den nya klubben ska heta?

Skriv ett förslag i kommentarsfältet!

8 500 medlemmar berörs när två klubbar blir en

Mer från samma ämne

Läs också

BMW PGA Championship 2026 - Day Three
Nyheter

Åtta birdies av Åberg

Blandar sig i segsrtriden efter 67-rond på Wentworth.

Golfbana i kvällsljus
Nyheter

Två golfklubbar blir en – får 57 hål

Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar Golfklubb slås ihop. Vid årsskiftet bildas en ny klubb med totalt 57 golfhål.

golfbanan kungsängen
Nyheter

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20 000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.

Brinnande trenden upprör – klubben varnar

Brinnande golfbollar har slagits iväg på Timrå GK. Händelserna har polisanmälts och klubben varnar nu för brandrisken.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Kris i Norges största klubb – tusentals medlemmar drabbas

Karasjok GK mister den norska nationella spelrätten efter bristande banskötsel. Beskedet påverkar tusentals medlemmar.

Granne väcks av golfbollar – klubben stänger rangen nattetid

Bråvikens GK stänger rangen nattetid efter klagomål från granne som störts av golfbollar och nattligt spel, rapporterar Norrköpings Tidningar.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Allmags Golfklubb läggs ner – tappat för många medlemmar 

Styrelsen ser ingen annan utväg än att likvidera klubben och returnera marken till ägaren.