Hoppa till innehåll

Klart: Golfbanan räddas kvar

Linköpings GK:s existens var hotad. Nu räddas dock banan kvar.

CM Hellsten

Under åren 1973 till 1990 arrangerades den svenska European Tourtävlingen Scandinavian Enterprise Open.
Två år i rad i början av 80-talet stannade SEO till på Linköpings GK.
1981 vann Seve Ballesteros turneringen.
Klubben, som grundades redan 1945, har även stått som värd för Annika Invitational 2012 och Europamästerskapet 2013.

Förra svenska ET-banan försvinner?

Tidigare i år kom dock nyheten om att existensen var hotad för den centralt belägna golfbanan. 
Linköpings kommun planerade att uppföra en helt ny stadsdel med 15 000 bostäder i anslutning till universitetsområdet.
Då fanns det helt enkelt inte plats för golfbanan.

Nu rapporterar Östgöta Correspondenten att faran är över för Linköpings GK.
– Vi behöver ett brett stöd i fullmäktige eftersom det är en plan som ska gälla i 20–30 år framöver, så golfbanan blir kvar, säger kommunalrådet Elias Aguirre (S) till Corren.

Kontrasternas Linköping

Tidningen skriver att det framför allt är Moderaterna och Kristdemokraterna som förklarat att partierna vill bevara golfbanan. 

Linköpings GK:s klubbchef Steven McDaniel kommenterar den glada nyheten så här på klubbens Facebooksida:
– Efter drygt 9-månaders arbete har vi fått klart att kommunens förslag ska ändras och golfbanan kommer vara kvar. Jag och Calle Falkenberg (med styrelsen) vill framföra ett stort tack till alla medlemmar, företag samt medborgare i Linköping som har kämpat för att Linköpings Golfklubb ska vara kvar.

Välkommen till nya Golfguiden!

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.