Hoppa till innehåll

J.Lindeberg värvar världsstjärnan

Nelly Korda är en av de största stjärnorna inom damgolfen. Snart kommer hon bära kläder från J.Lindeberg.

Jesper Johansson

J.Lindeberg har skrivit på ett flerårskontrakt med fjärderankade Nelly Korda. Detta gör att företaget, enligt ett pressmeddelande, sätter det skandinaviska klädmärket i centrum av en ny golfgeneration.
– Jag är väldigt exalterad över att bli en del av J.Lindeberg-teamet. Det är ett varumärke jag känt till under en lång tid. Kvalitén på deras produkter är vad som fick mig att fastna. Kombinationen av mode och funktion är vad som gör att de sticker ut. Jag ser väldigt mycket fram emot att jobba med dem och använda deras produkter på LPGA Tour, säger Nelly Korda.

Som 22-åring var Nelly Korda den högst rankade amerikanska damgolfaren. Hon har vunnit vid fem tillfällen och är rankad fyra i världen. Som 13-åring klarade hon kvalgränsen i US Women’s Open 2013. Hans-Christian Meyer, vd för J.Lindeberg, säger så här om sin nya stjärna.
– Vi är exalterade över att ha med den här talangfulla unga kvinnan för att göra så att J.Lindeberg växer. Det här partnerskapet är ett annat viktigt steg i vårt nästa steg inom golfen. Nelly är en naturlig atlet vars hängivenhet och exceptionella fysiska förmågor är en sann inspiration till en ny golfgeneration både på och utanför banan. Vi är stolta över att vara en del av hennes resa.

I helgens Tournament of Champions på LPGA-touren slutade Nelly korda trea. Vann gjorde storasyster Jessica, efter särspel mot Danielle Kang.

Mer från samma ämne

Läs också

Cleveland RTZ 2, wedge
Utrustning

Legendaren bakom Clevelands nya tourwedgar

RTZ 2-serien har utvecklats med Roger Cleveland i teamet.

TaylorMade, The Kingdom at The Grove
Utrustning

Video: Häng med till Europas mest maxade fittingcenter

Missa inte vårt laddade nedslag på TaylorMade The Kingdom at The Grove.

Adidas CodeChaos 27
Utrustning

CodeChaos 27 – spiklös nyhet från Adidas

Uppdaterar populära golfskon med prestandamässiga förbättringar.

Världsettan skadad: ”Besviken”

Nelly Korda missar LPGA-tävlingarna i Asien.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Äntligen LPGA-dags för Ellinor Südow

Svenska rookien: "Det känns fortfarande inte verkligt"

J.Lindeberg produktutvecklar – ny lätt kollektion

Funktionella material i en snygg, modig och futuristisk förpackning. Så kan man beskriva J.Lindebergs vår- och sommarkollektion.

Jesper Johansson

J.Lindeberg värvar Jonas Blixt

Jonas Blixt spelar Tournament of Champions. Med nya kläder.

CM Hellsten