Det pågår just nu en svår match inom damgolfen.
Positionen som världsetta är möjlig för många spelare att nå – och alla ser ut att vilja ha den.
Efter att Ariya Jutanugarn blev världens bästa damgolfare i början av juni, är nu So Yeon Ryu nästa spelare att äras med titeln.
Efter helgens seger i NW Walmart Arkansas Championship är sydkoreanska So Yeon Ryu ny etta i världen.
– Det är verkligen en dröm som gått i uppfyllelse och jag kan knappt tro att det är sant. Det har varit en av mina mål så länge, sa en lycklig Ryu efter segern och nya positionen på världsrankingen.
Här är toppen av damernas världsranking:

Här är svensktoppen:

På herrsidan vann Jordan Spieth Travelers Championship efter stor dramatik.
I ett särspel med Daniel Berger lyckades forne världsettan sätta ett bunkerslag – som gav honom segern.
– Jag blev helt galen, men jag kände mig mer bekväm i bunkern än från en meter på greenerna, sa en jublande glad Spieth efter sin andra seger 2017.
.@JordanSpieth has won the @TravelersChamp in INCREDIBLE fashion.
UNBELIEVABLE! #QuickHits pic.twitter.com/qkeeaCg3ye
— PGA TOUR (@PGATOUR) 25 juni 2017
I och med segern klättrade Jordan Spieth tre platser på rankingen, och är nu rankad trea i världen.
Daniel Berger, som förlorade särspelet, kan trösta sig med att han klättrade tio platser på rankingen och nu är världens 18:e bästa herrgolfare.
Här är toppen av herrarnas världsranking:

Här är svensktoppen:
