Hoppa till innehåll

Världsettan vill inte intervjuas på banan

Koepka: "Jag är bara fokuserad på var min boll ligger och nästa slag."

Herrgolfens nuvarande världsetta, Brooks Koepka, är som bekant på Europatouren och spelar Saudi International den här veckan.

Under tredje ronden gjorde han sin hittills bästa rond sedan han gjorde comeback efter sin skada då han gick runt på 65 slag på Royal Greens G&CC. Koepka delar sjundeplatsen inför avslutningsronden, sex slag bakom ledande nordirländaren Graeme McDowell.

Just McDowell hamnade i fokus efter andra ronden då han fick en ”bad time” efter att ha gjort en intervju på banan med Sky Sports Tim Barter.

Efter rond tre fick Koepka frågan vad han tycker om ET:s grepp med intervjuer under spelets gång.

– Jag tänker inte göra det. Jag vet ingen annan sport där man gör intervjuer under spelets gång och jag vill inte prata om vad som just hände eller vilka hål som är tuffast. Jag är bara fokuserad på var min boll ligger och nästa slag, förklarade Koepka.

Koepka förklarade att han förstod att det är bra för fansen och teve-publiken men att han måste tänka på sitt eget bästa.

– Jag tycker inte om det.

Saud International spelar sin sista rond under söndagen och Henrik Stenson är bästa svensk på en delad tionde plats, på fem under par och ett slag sämre än Koepka.

LÄS MER: Kolla in Stensons monsterputt

LÄS MER: DJ och Koepka skeptiska till OS

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren Ben An
Tournytt

An om LIV-mötet: ”Ingen började slåss”

LIV Golf-spelarna har haft ännu ett krismöte. Men fortfarande finns inga besked om tourens framtid eller säsongsavslutningen.

David Lundgren 2
Tournytt

Lundgren jagar Simonsen

Tajt i toppen av Road to Europe.

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson om Shinnecock Hills: ”Den kräver sin man”

Henrik Stenson hoppas att man hittar rätt balans i uppsättningen under årets U.S. Open.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Horschel tveksam till straff för Koepka

Billy Horschel ger sin syn på hur Brooks Koepka bör behandlas om han skulle återvända till PGA Tour.

Stenson om böterna: ”Gissas hejvilt”

Henrik Stenson klargör bötesbeloppet i en intervju med WTV – och antyder att han inte själv stått för hela summan.