Hoppa till innehåll

TV: Björk: ”Passar mig bra att vara på European Tour”

Alexander Björks debutsäsong är över och svensken är nöjd med 2017.

Jesper Johansson

Alexander Björks debutsäsong på European Tour har varit strålande. Svensken, som kvalade in till touren via Challenge Tour, har under 2017 nått flera fina placeringar med en tredjeplats i Open de France som bäst.
Och när han ser tillbaka på året är Alexander Björk nöjd.
– Det är klart att om man ser tillbaka på året så får jag vara jättenöjd. Jag satte upp som mål att komma topp-60 på Race to Dubai, säger han till svenskgolf.se/wp.

3 dagars uppehåll – snacka om silly season

När säsongen summeras slutar Alexander Björk på plats 43 i den säsongslånga tävlingen. 17 platser bättre än vad målsättningen var. Men svensken hade även ett annat mål: Att vinna på European Tour. Även om det var nära är det inte med bitterhet han ser tillbaka på året, istället tar han med sig målsättningen till kommande säsong.
– Det är inte så att man bara ställer ut skorna och vinner en tävling på den här nivån. Det är ett mål jag tar med mig till nästa säsong och man får sträcka ut lite på det så sa jag året. Så jag har två tävlingar kvar att försöka vinna.

”Vi måste se över 72-hålstävlingarna”

En av de två tävlingarna spelas i veckan.
En ny säsong av European Tour inleds under torsdagen när UBS Hong Kong Open startar. Alexander Björk är en av fem svenskar i tävlingen och Växjösonen inleder alltså sitt andra år på den stora touren – som passar honom bra.
– Banorna på ET är oftast upsatta tuffare, vilket passar mig bra för jag gillar när det inte är allt för lättspelat utan att man får jobba med järnklubborna in mot green.
– Jag tycker att det passar mig bra att vara på European Tour för Challenge Tour är oftast bredare banor och mer ”bomba på”, så det här är bättre, säger Björk till svenskgolf.se/wp.

Se TV-intervjun här: 

Mer från samma ämne

Läs också

jason day spelar golf på golfbana
Tournytt

18 tankar om majoråret 2026

Korda, Åberg, gula golfbollar och mycket mer.

golfspelare med driver och golfkläder
Tournytt

Norén visar stabilitet inför slutspelet

Alex Norén stod för en lovande öppningsrond i North Carolina.

LIV Golf Invitational - London - Preview Day Three
Tournytt

Därför lämnade Asian Tour LIV Golf

Asian Tour var nära att förlänga samarbetet med LIV Golf. Men efter PIF:s kursändring valde touren i stället en allians med PGA Tour och DP World Tour.

DeChambeau söker sig mot DP World Tour

Vill spela Irish Open på Trumps anläggning i höst.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Cutter & Buck Tour gästar ”nya” Haninge

Slottsbanan på Haninge arrangerar proffstävling igen efter 27 år.

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.

Vem ska skriva ny svensk golfhistoria?

Dags för mest prestigefyllda stoppet på Cutter & Buck Tour. Tre nyblivna segrare till start.

Här är spelarna som tjänat mest på DP World Tour

Rory McIlroy toppar DP World Tours pengalista genom tiderna, men Henrik Stenson är högt upp och flera svenskar har spelat in stora summor.

Svensk Golf