Hoppa till innehåll

Tre svenskor jagar amatörtiteln

Fyra amatörer är innanför topp 20 inför den sista dagen av US Women’s Open. Tre av dem är svenskar.

Bo Steffensen

Maja Stark, Abbekås, Ingrid Lindblad, Ringenäs och Linn Grant, Rya har alla chansen att bli majorns bästa amatör på Champions GC i Houston.

För att bli det gäller det först och främst att fånga in amerikanskan Kaitlyn Papp som är bästa amatör just nu.

Papp ligger på par totalt och är delad femma i tävlingen. Hon är två slag före Lindblad och Stark, tre före Grant.
– Det hade varit coolt att ta den titeln. Jag missade ju cutten i British Open förra året och då fanns det ju absolut ingen chans att gör det men nu är det bara att försöka gå ut och vinna den i år, säger Ingrid Lindblad till V Sport Golf.

Det var svårspelat det var på Cypress Creek under lördagen då endast två spelare av 66 lyckades gå under par.

Rutinerade majorvinnare som Anna Nordqvist och Pernilla Lindberg var fyra över för dagen (båda är +6 totalt), världssexan Brooke Henderson sex över par och världsfyran Danielle Kang åtta över. Bara för att nämna några.

Maja Stark (73 slag, två över par) och Ingrid Lindblad (74) är båda +2 totalt på en delad 15:e plats (precis som regerande mästaren Jeongeun Lee6). Linn Grant, som gick ut i ledarboll på lördagen, är ett slag efter dem (+3, D19). Grant kom in på 78 slag, sju över par, efter att ha tappat fyra slag på ett enda hål, tian. Ett hål som förstörde dagen.

Så att ta in två, tre slag kan gå fort.
– Det kan hända redan på första hålet. Det vet vi ju med tanke på tian i dag. För Papp är det också sista dagen, hon vet att hon går ut som bästa amatör och känner säkert också press. Allt kan hända, säger Linn Grant till Svensk Golf.

Lite prestige kan det säkert bli mellan de svenska tjejerna också.
– Lite kanske. Det är klart att man vill slå de andra men det är kul när det går bra för dem, säger Ingrid Lindblad till V Sport Golf.

Koll på varandra kan de ha också. I alla fall Lindblad och Stark. De två går ut i samma boll på söndagen.

Sju, av tio, svenskor tog sig vidare till helgens spel. De tre amatörerna går i spetsen så här långt.

Övriga svenskar:

D25) Linnea Ström, Madelene Sagström, båda +4.

D39) Pernilla Lindberg, Anna Nordqvist, båda +6.

Klicka på bilden för fullständig leaderboard:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Svenskorna bra med i LPGA:s ”smygstart”

Linn Grant är tvåa och Ingrid Lindblad åtta efter första rundan när LPGA-touren inledde säsongen i Florida.