Hoppa till innehåll

Svensk dominans på Ladies European Tour

Tre svenskor topp tio på Ladies European Tours Order of Merit.

Efter andra raka andraplatsen tog Maja Stark över förstaplatsen på Ladies European Tours Order of Merit, Race to Costa del Sol. Med sina 887.5 poäng är Stark drygt 200 poäng före sydafrikanskan LeeAnne Pace. Stark var både nöjd och lite besviken efter sin andraplats i Australia Women´s Championship som kortades ner till 54 hål på grund av dåligt väder. Stark var ett slag bakom Meghan MacLaren.

– Jag spelade ganska bra och slog järnen bättre än på lång tid. Tyvärr så ville inte min putter samarbeta några hål vilket förstörde en hel del och jag önskar att jag inte gjort dubbelbogey på 13:e hålet. Men jag är lycklig för Meghans skull och jag vill bara ut och spela igen, sa Stark efteråt.

Dessutom är Linn Grant femma på listan efter sin fina vår med en seger och en sjundeplats under sin turné i Sydafrika och Johanna Gustavsson på åttonde plats.

Så här ser Race to Costa del Sol ut just nu:


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Lagergren klättrade efter stark rond i Abu Dhabi

Joakim Lagergren svarade för en 66-rond och avancerade rejält i slutspelstävlingen. Mikael Lindberg tappade mark.

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark topp 5 efter ny stark rond i Malaysia

Maja Stark följde upp sin fina start med 67 slag och är femma i veckans LPGA-tävling. Även Linn Grant är med på övre delen av ledartavlan.

Lovande start för svenskorna i Malaysia

Maja Stark var bogeyfri och Linn Grant fick en välkommen positiv start efter några tunga veckor på LPGA.

Svenskorna långt efter i Sydkorea

Och Svensson tappade mark efter parrond i Bermuda.

Martin Strömberg

Så spelas singlarna i Solheim Cup – de möter svenskorna

Helt jämnt efter två dagar. Nu återstår bara tolv singelmatcher. Här är matcherna och starttiderna när Solheim Cup ska avgöras.