Hoppa till innehåll

Stark till sydkoreanska proffstouren

Utbytet mellan Sverige och Sydkorea fortsätter.

CM Hellsten

I början av april åkte Maja Stark till Georgia i USA för att delta i urpremiären av Augusta National Womens Amateur.
De 30 främsta kvalade in till slutvarvet som genomfördes på Augusta National GC.

Maja Stark var en av dem som fick äran att spela den mytomspunna banan.
Nu ska spelaren från skånska Abbekås GK ut på ett nytt äventyr.

Hon har tackat ja till en inbjudan från den sydkoreanska proffstouren KLPGA.
Maja Stark kommer till start i Kia Motors The 33th Korea Women’s Open Golf Championship.
– Det ska bli svinkul att få spela på en högre nivå och se hur de tränar och tävlar för att dominera som de gör. Jag har hört att startfältet är riktigt bra, så det ska bli lärorikt att se hur man står sig mot dem, säger Maja Stark i ett pressmeddelande.

6 svenskor klara för Augustas nya tävling

KLPGA är världens tredje största golftour (efter japanska JPLGA och amerikanska LPGA) för damer med en prispott på 180 miljoner kronor.

Detta är andra årets som detta utbyte mellan Sverige och Sydkorea genomförs. I fjol var det Linn Grant och Beatrice Wallin som var på plats och spelade tävlingar och då även tränade med det Sydkoreanska landslaget.
– Det är glädjande och viktigt att vi fortsätter vårt utbyte med Sydkorea och att vi åter får möjligheten att sända spelare till en av KLPGA:s största tävlingar. Som ung svensk spelare är det en mycket viktig del i utvecklingen att få ställas mot några av världens bästa spelare, att få pegga upp tillsammans med spelare som du vet håller absolut världsklass. Det går inte att simulera det, det måste upplevas på riktigt. Den erfarenheten bär spelaren med sig resten av sin karriär och är ett steg på vägen mot högsta nivå, säger förbundskapten Katarina Vangdal i ett pressmeddelande.

13–16 juni avgörs tävlingen. 

Visa det här inlägget på Instagram

So I was trying a thing…

Ett inlägg delat av Maja Stark (@majastark1)


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

golfspelare i svarta golfkläder och vit golfkeps med järnklubba i händerna
Tournytt

Folke topp 5 efter stark öppning i Kina

Moa Folke inledde Aramco China Championship med 67 slag och är delad femma, bara två slag från ledningen.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Stark topp 5 efter ny stark rond i Malaysia

Maja Stark följde upp sin fina start med 67 slag och är femma i veckans LPGA-tävling. Även Linn Grant är med på övre delen av ledartavlan.

Lovande start för svenskorna i Malaysia

Maja Stark var bogeyfri och Linn Grant fick en välkommen positiv start efter några tunga veckor på LPGA.

Svenskorna långt efter i Sydkorea

Och Svensson tappade mark efter parrond i Bermuda.

Martin Strömberg