Hoppa till innehåll

Stark och Ström kvalade in till US Open

Det är kvaltider för tillfället och svenska spelarna gör bra ifrån sig. Både Maja Stark och Linnea Ström har tagit en plats i US Womens Open.

Jesper Johansson

I höstas var hon bäst av alla svenska amatörer när US Open skulle avgörasi Houston Open och hon var näst bästa europé. I början av april blev hon bästa svenska när Augusta National Women’s Amateur avgjordes på klassiska banan i Georgia.

Nu visar hon åter att hon är en golfare av yppersta klass, då hon kvalade in till årets US Open som spelas i juni.

Abbekås-spelaren spelade i en kvaltävling på Old Hickory GC i Missouri och hon var enda spelaren som gick under par, –2. Totalt vann hon med fyra slags marginal.

Linnea Ström är visserligen inte amatör längre utan ett fullfjädrat LPGA-proffs. Men även hon var med i kvalet in i US Open. Hon spelade på en annan bana och via särspel lyckades även hon säkra en majorstart på Olympic Golf Club 3–6 juni.

I skrivande stund är alltså Maja Stark, Linnea Ström, Anna Nordqvist, Pernilla Lindbeg och Madelene Sagström klara för damernas US Open. Men med kvaltävlingar fram till 13 maj finns det goda chanser att ytterligare blågula stjärnor tar en plats i startfältet.

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Arwefjäll lyfte 33 placeringar i Women’s Open

Tre av fyra svenskor vidare till helgens spel i årets sista major.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant bäst av svenskorna i Women’s Open

Ingen svenska under par första dagen på Royal Lytham & St.Annes.

Då startar svenskorna i Women’s Open

Nordqvist först ut av svenskorna i årets sista major.

Sista chansen in i AIG Women’s Open

13 platser in i veckans major på spel.

Martin Strömberg

Svenskarna som kvalar till The Open

Sex svenskar försöker spela sig till The Open Championship när det sista kvalet avgörs den 30 juni. Motståndet består bland annat av Dustin Johnson, Sergio Garcia och flera andra världsstjärnor.