Hoppa till innehåll

Så mycket får vinnaren av årets The Open

Det är inte bara ära och en plats i historieböckerna som står på spel när The Open ska avgöras på Royal Birkdale. En stor prischeck delas också ut till vinnaren av majortävlingen.

Jesper Johansson

Vinnaren av The Open på Royal Birkdale kommer inte bara lämna den klassiska banan med ett eget kapitel i golfhistorien. Han kommer också lämna med en rejäl påfyllning av sitt bankkonto.
Under onsdagen offentliggjorde R&A hur mycket pengar som ska delas ut till de spelare som kvalar kvalgränsen i årets tredje major.

Totalt ska motsvarande 87,1 miljoner kronor delas ut efter helgen 20–23 juli.
Om Henrik Stenson lyckas försvara sin titel är oklart. Men om han skulle lyckas kommer hans bankkonto att fyllas på med 15,7 miljoner kronor. Det är 3,9 miljoner per dag. Om en runda tar fem timmar tjänaren vinnaren alltså 785 000 kronor i timmen.
Tvåan i tävlingen kommer att tjäna 9 miljoner kronor.

Sergio Garcia, som vann The Masters tidigare i år, fick då 16,8 miljoner kronor. Brooks Koepka vann 18,4 miljoner kronor i samband med US Open-segern på Erin Hills

De svenskar som deltar i majortävlingen är Henrik Stenson, Alex Norén och Alexander Björk.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i en blå golfkeps
Tournytt

Ingen vila – så ser du Åberg och Norén i signaturtävlingen

Direkt efter U.S. Open peggar svenskarna upp i Travelers Championship.

golfspelare i vita golfkläder med golfklubba
Tournytt

Svenskarna som kvalar till The Open

Sex svenskar försöker spela sig till The Open Championship när det sista kvalet avgörs den 30 juni. Motståndet består bland annat av Dustin Johnson, Sergio Garcia och flera andra världsstjärnor.

golfspelaren henrik stenson i vita golfkläder
Tournytt

Stenson en av sex svenskar i U.S. Senior Open

Henrik Stenson finns med när årets U.S. Senior Open avgörs. Totalt är sex svenskar med i startfältet.

Stenson en av sex svenskar i U.S. Senior Open

Henrik Stenson finns med när årets U.S. Senior Open avgörs. Totalt är sex svenskar med i startfältet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Vinnaren i U.S. Women’s Open får rekordsumma

USGA skjuter in mer prispengar till majorn.

Mickelson anmäld till The Open

Efter alla återbud – Mickelson siktar mot Royal Birkdale.

Här är svenskarna klara för U.S. Open och The Open

Två herrmajors återstår under 2026 – här är svenskarna som är kvalificerade just nu.

Svensk Golf

Här spelas The Open Championship 2028

En klassisk linksbana i England får återigen stå värd för golfens äldsta major.