Hoppa till innehåll

”Förbannade Europa fortsätter att ta kål på oss”

Rickie Fowler är en av de amerikanska spelarna i årets Presidents Cup. Inför det pratar han om . . . Ryder Cup.

Jesper Johansson

Rickie Fowler lyckades inte av egen maskin ta sig in i USA:s Presidents Cup-lag. Han lyckades inte heller ta en av de fyra platserna som tilldelas av kaptenen, i årets upplaga Tiger Woods. Trots det ska amerikanen spela för ”the star spangled banner” på Royal Melbourne i mitten av december. Detta stod klart efter att Brooks Koepka var tvungen att tacka nej på grund av ett skadat knä. 

Trots att världsettan Koepka ersatts av Fowler, som är rankad 22, är USA stora favoriter i matchen. De har trots allt bara förlorat mot det internationella laget vid ett tidigare tillfälle.

Men vad är det som gör att USA nästan alltid vinner Presidents Cup och har så svårt att prestera i Ryder Cup – matchen mot Europa?
Rickie Fowler berättar för National Club Golfer vad han tror är anledningen.
– Jag önskar att jag visste. När allt kommer till kritan handlar det om formtopp just den där veckan. Det är lite av ett lotteri, säger amerikanen.
– Självklart är det så att båda lagen har sina bästa spelare för att representera landet och kontinenten. Känslan är att det handlar om vilket lag som puttar bäst just de där dagarna.

Stenson om kaptensrollen: ”Gjort tillräckligt för att vara kvalificerad”

Rickie Fowler har vunnit 43 procent av de matcher han deltagit i när det är dags för lagtävlingar. Han har dock presterat mycket bättre de gånger han deltagit i en lagtävling där USA vunnit (Presidents Cup 2015, 2017. Ryder Cup 2016), då har han haft en 59-procentig segermarginal.
Om den statistiken blir bättre framöver återstår att se.

Men när det kommer till Ryder Cup berättar Rickie Fowler vad han tror problemet är gällande både sin egen, men också USA:s, segerprocent.
– Det förbannade Europa fortsätter att ta kol på oss.


Samarbete med Hitpin Golf

Svenska Hitpin Golf satsar vidare – här är några nyheter

Svenska Hitpin Golf har sedan starten gått sin egen väg — golfbollar i tour-klass, designade i Sverige, till upp till 40 procent lägre pris än marknadens etablerade premium. Under 2026 satsar varumärket bredare med ny premiumhandske i cabretta-läder, helt ny sajt och uppgraderat tryck på logobollar för företagsmarknaden.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

golfspelare i svarta golfkläder
Tournytt

McDowell: ”Jag borde varit ärligare – det handlade om pengar”

Graeme McDowell ångrar delar av budskapet kring LIV Golf – och medger att pengarna spelade stor roll.

Furyk om andra chansen – ska ta tillbaka pokalen

Jim Furyk tar över USA inför Ryder Cup 2027 – och siktar på revansch i Irland.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny Ryder Cup-match i paragolf

Europa möter USA i paragolf under Ryder Cup 2027 – ett steg mot en mer inkluderande golf.

Här är alla spelare i The Masters 2026

De här spelarna är klara för årets första herrmajor.

Svensk Golf

KLART: Luke Donald fortsätter som Ryder Cup-kapten

Luke Donald får fortsatt förtroende och leder Europa i Ryder Cup 2027 på Adare Manor i Irland.

Tiger Woods – eller vem annars? Kaptenfrågan inför Ryder Cup 2027

Tiger Woods uppges ha fått en tidsram att tacka ja till rollen som USA:s Ryder Cup-kapten 2027.