Hoppa till innehåll

Lindberg redo för Evian: ”Känns bättre än scorerna visar”

Har haft en positiv trend - hoppas att det visar sig även på scorekortet den här veckan.

Det har varit en blandad säsong för Pernilla Lindberg så här långt. Hon arbetade hårt inför säsongen med att förbättra sina svaga sidor, framförallt järnspelet, och det gav visst resultat inledningsvis. En 21:a plats i premiären i Florida följdes av en serie hyggliga placeringar med en delad 14:e plats i ANA Inspiration som topp.

– Spelet har verkligen höjt sig inom de områden som jag behövde förbättra, i första hand järnspelet, men då fick jag inte till puttningen istället. Det är normalt min starkaste del av spelet och jag väntade länge på att det skulle klicka, så kan ju golfen vara och det kan kännas lite frustrerande, berättar Lindberg för Svenskgolf.se inför Evian Championship.

Den senaste tiden har resultaten varit sämre samtidigt som Lindberg själv känner att hon har det där stora spelet, som bland annat gett henne en majorseger, inom räckhåll. Alla bitar behöver bara falla på plats samtidigt.

– Jag är inte nöjd med min säsong så här långt och känner att jag svingar så mycket bättre än vad resultaten visar. Senaste en och en halv månaden har jag känt mig så nära och jag vet att jag sagt det tidigare men spelet är verkligen på rätt väg.

Lindberg har lite blandade känslor inför veckan i Evian-les-Bains. Hon har spelat tävlingen alla år sedan 2012 och har klarat kvalgränsen här sex av åtta gånger med en 26:e plats som bäst 2018.

– Jag har ju inte haft några topp topp-placeringar här och den kanske inte passar mig perfekt, men jag tycker ändå om banan. Den är i helt okej skick i år, spelas lite mjuk, men vi har spelat den i betydligt värre förhållanden. Jag hade en jättepositiv dag i pro-am idag och spelet känns riktigt nära att klicka nu.

Och vi vet ju att Lindberg har spelet för att kunna vinna en major, kanske klickar det till den här veckan.

Lindberg går ut klockan 13.39 första ronden tillsammans med thailändskan Moriya Jutanugarn och sydkoreanskan Jenny Shin.

Här kan ni läsa allt om veckans Evian Championship

Här kan ni läsa om tv-tiderna för Evian Championship

Sagström: ”Jag försöker att lära mig älska Evian”


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.