Hoppa till innehåll

Sagström: ”Försöker att lära mig älska Evian”

Sagström kommer med delvis ny inställning till veckans major.

Madelene Sagström kommer från en fin period på LPGA Tour och har haft placeringarna 20-29-15 i sina tre senaste tävlingsstarter. Hon har varit topp-20 i de två senaste majorstarterna U.S. Women´s Open och Women´s PGA Championship och hon andas optimism när hon beskriver sin form just nu.

– Jag har spelat väldigt bra från tee till green den senaste veckorna, nu ska jag få igång min puttning lite grann också och få alltihop att stämma samtidigt, berättar Sagström för Svenskgolf.se.

När det gäller just veckans tävling, Evian Championship, har Sagström haft det lite tuffare senaste åren. Hon har tre raka missade kvalgränser här efter scorerna 75-73 (2019), 77-73 (2018) och 74-72 (2017).

Madelene Sagström har tre raka missade kvalgränser i Evian men ska gå in i årets upplaga med en avslappnad och positiv attityd och njuta av stunden // Foto: Getty Images

– Jag har lite blandade känslor inför Evian. Det är fantastiskt fint och vackert här men jag har hittills inte gjort så bra resultat här genom åren. Jag har lite ny inställning det här året. Men det gäller att njuta av utsikten och bara ta vara på tillfället för det är ett fantastiskt ställe och jag försöker att lära mig att älska Evian.

Sagström är en av fyra svenskor i årets tävling och den med kanske starkast formkurva. Hon är mycket nöjd med sin säsong så här långt och hur utvecklingen har sett ut.

– Det började ganska tufft men har sakta men säkert blivit allt bättre hela tiden och jag är taggad på vart spelet är på väg. Jag är väldigt nöjd med den träning jag lagt ner och det ska bli spännande att se vad som händer framöver.

Här kan ni läsa allt om veckans major, Evian Championship

Här kan ni läsa om Anna Nordqvists fantastiska seger 2017


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Tung svenskdag på Royal Lytham & St. Annes

Stark och Arwefjäll bästa svenskor i Women's Open på delad 49.e plats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nordqvist och Stark skuggar täten i Evian

Svenskduon bara sex slag bakom ledaren inför helgens spel i Frankrike.

Tre svenska 69-ronder i Evian Championship

Stark blågul inledning av veckans major.

Sex svenskor i årets fjärde major

Starttider och TV-tider från årets fjärde dammajor.

Stark och Grant jagar segern i Michigan

Tre slag bakom sydkoreanska paret inför sista dagens spel.