Hoppa till innehåll

Här är slagen som gav Stark segern

Gjorde tio birdies under rekordronden.

Svensk Golf

Maja Stark vann sin första seger på LPGA Tour efter en magisk 63-rond som också är nytt banrekord för damer på Galgorm Castle GC.

Stark var fem slag före tvåan Allisen Corpuz och här är några av Starks segerslag och puttar under sista ronden.

Se sammandraget från sista speldagen

Hål 2

Hål 8

Hål 17


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

golfspelare i svarta golfkläder och vit golfkeps med järnklubba i händerna
Tournytt

Folke topp 5 efter stark öppning i Kina

Moa Folke inledde Aramco China Championship med 67 slag och är delad femma, bara två slag från ledningen.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Stark topp 5 efter ny stark rond i Malaysia

Maja Stark följde upp sin fina start med 67 slag och är femma i veckans LPGA-tävling. Även Linn Grant är med på övre delen av ledartavlan.

Lovande start för svenskorna i Malaysia

Maja Stark var bogeyfri och Linn Grant fick en välkommen positiv start efter några tunga veckor på LPGA.

Svenskorna långt efter i Sydkorea

Och Svensson tappade mark efter parrond i Bermuda.

Martin Strömberg