Hoppa till innehåll

Lindblad i ledarboll på Augusta National

Alla fyra svenskor vidare till finalronden på Augusta National.

Ingrid Lindblad gick ut tidigt andra ronden av Augusta National Women’s Amateur och efter nio hål på 39 slag (+3) såg svenskan ut att behöva kämpa för att få spela finalronden på Augusta National på söndag, dit de 30 bästa i det 82 tjejer starka starfältet kvalificerade sig.

Men då hände något.

Lindblad gjorde birdie på tionde hålet och nöjde sig inte med det. Nya birdies följde på hål 12, 13, 16 och till slut också på det 18:e.

När alla spelat klart andra ronden är Ingrid Lindblad i delad ledning med amerikanskan Rose Zhang och det innebär att Lindblad kommer att spela i ledarbollen på Augusta National på lördag.

Linn Grant, som delade ledningen efter första varvet, är delad åtta efter ronderna 70-76 medan Beatrice Wallin (75-73) delar 14:e plats.

För Maja Starks del blev det en spännande avslutning av torsdagen då hon med en birdie på 18:e tog sig till särspel med fyra andra spelare om en enda plats i finalronden.

Men Stark lyckades göra birdie på första särspelshålet och såg därmed till att alla fyra svenska spelare tog sig vidare till sista ronden.

På fredagen spelar alla 82 spelare ett inspelsvarv på Augusta National. Sedan peggar 30 tjejer upp för finalronden på lördag. Sportkanalen sänder med start klockan 18.00 på lördag.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med driver och golfkläder
Tournytt

Norén visar stabilitet inför slutspelet

Alex Norén stod för en lovande öppningsrond i North Carolina.

LIV Golf Invitational - London - Preview Day Three
Tournytt

Därför lämnade Asian Tour LIV Golf

Asian Tour var nära att förlänga samarbetet med LIV Golf. Men efter PIF:s kursändring valde touren i stället en allians med PGA Tour och DP World Tour.

golfspelare på övningsområde
Tournytt

Nya investerarens krav: Stjärnorna måste stanna

LIV Golf är nära en ny finansieringslösning. Men enligt uppgifter vill de nya investerarna först ha garantier för att tourens största profiler blir kvar.

Trots märkliga skadan – Stark stadig i Evian

Svenskan: ”Visste inte om jag skulle kunna spela”

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sex svenskor i årets fjärde major

Starttider och TV-tider från årets fjärde dammajor.

Toursvepet – Pettersson leder i Tjeckien

Svenskan jagar sin andra seger på Ladies European Tour.

Tung rond för Stark på Hazeltine

Puttningen stämde inte alls – behövde 35 puttar på lördagen.

Starka svenskinsatser runt om i världen

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.