Hoppa till innehåll

DeChambeau fick bryta prestigetävlingen

Det blev bara en dags spel i Saudi International för Bryson DeChambeau. På fredagen drog han sig ur på grund av skada.

Bo Steffensen

Ett av de stora affischnamnen i pågående Saudi International – tävlingen som ingår i omdiskuterade The International Series (på Asian Tour) som sedermera kanske utmynnar i en helt ny tour – försvann efter en dags spel.
Bryson DeChambeau var, enligt tävlingsorganisationen, inte kapabel att pegga upp på fredagen på grund av skador i vänster hand och vänster höft.
Förra veckan, I Farmers Insurance på PGA Tour, syntes det tydligt att DeChambeau hade problem men han vägrade prata om det. DeChambeau har dock tidigare avslöjat att han kämpar med en handledsskada.
Stora delar av världseliten är på plats i Saudiarabien denna veckan, utöver DeChambeau finns bland andra Henrik Stenson, Dustin Johnson, Phil Mickelson, Lee Westwood och Ian Poulter på plats.
Spelarna ska ha blivit erbjudna stora summor för att vara med. Det har dock inte bekräftats av vare sig spelare eller företrädare för nya touren. 
PGA Tour har givit spelarna dispens att spela Saudi International, med tillhörande villkor om att förbinda sig till framtida spel i AT&T Pebble Beach Pro-Am som spelas denna veckan. 

LÄS OCKSÅ: DeChambeau ska ha erbjudits miljardsumma
KRÖNIKA: Där hade de saudiarabiska pengarna kunnat göra skillnad

Henrik Stenson (–2) och tävlingens andre svensk Björn Hellgren (+2), som spelar på Asientouren, är båda vidare till helgens spel.
Leder gör Harold Varner III och Adri Arnaus, båda – 10.

LEDARTAVLA

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.