Hoppa till innehåll

Åbergs akilleshäl – här försvann slagen

Dystra minussiffror för det största svenskhoppet första ronden.


Det blev till slut en frustrerande inledningsrond för Ludvig Åberg första dagen på Aronimink Golf Club och PGA Championship. Efter de tio första hålen var han ett under par men under de avslutande åtta hålen tappade han tre slag mot par och noterade 72 slag (+2).

Två raka bogeys på hål fyra och fem följdes av ännu en på tuffa hål åtta. På sluthålet nian gjorde många andra spelare birdie men Åberg missade utslaget höger och tvingades lägga upp med par som resultat.

Åberg träffade bara 6 av 14 fairways men det var ändå inte där som han tappade enligt statistiken. Han var på plats 56 i SG: Off the Tee med +0,39.

Järnspelet stundtals bra

Järnspelet var stundtals bra med några grova missar och Åberg noterade 11 av 18 greener.Han var på plats 54 i fältet med +0,77 i SG: Approach the Green.

Istället var det på och runt greenerna som slagen försvann i jämförelse med övriga spelare i startfältet. Åberg scramblade ganska bra med 5 av 7 räddade par vid missad green och +0,09 i kategorin SG: Around the Green.

På greenerna däremot var Åberg förhållandevis iskall. Han rullade i en bra putt på hål 13 för birdie men i övrigt blev det totalt 31 puttar och han var på plats 117 i SG. Putting med -0,99.

Spelet hänger naturligtvis ihop och det börjar med att slå upp bollarna närmare för att ge sig enklare puttar, men också att undvika treputtar samt att rulla i lite fler från medeldistans.

Långt ifrån bottennapp

Snittscoren första ronden hamnade på 72,26 och Åberg är på delad 67:e plats, vilket är långt ifrån något stort bottennapp. Men det krävs att han hittar det spel han levererat den senaste tiden om han ska kunna ta sig uppåt på ledartavlan på fredagen.

För Alexander Norén såg det egentligen rakt motsatt ut jämfört med Åberg. Norén var bland de allra bästa i fältet runt greenerna med +1,52 i SG: Around the Green, vilket gav plats 12. Han var dessutom på plats 30 i SG: Putting med +1,34.

Däremot tappade Norén kraftigt i det långa spelet. Han var på plats 125 i SG:Approach the Green med -1,18 och på plats 107 i SG: Off the Tee med -0,42.

Majordebutanten, Mikael Lindberg, delar 49:e plats med bland andra Norén och han visade verkligen att han hör hemma på högsta nivån.

Under andra ronden startar alla svenskar sent.

Här hittar ni starttiderna för fredagens rond.

I TV

V Sport Golf, Viaplay, Viaplay Sport-kanalen
  • 14 maj., torsdag
    • 13:00 Huvudsändning 1
    • 13:45 Featured Holes
    • 14:00 Featured Groups
    • 19:00 Huvudsändning 2
    • 19:00 Viaplay Sport
  • 15 maj., fredag
    • 13:00 Huvudsändning 1
    • 13:45 Featured Holes
    • 14:00 Featured Groups
    • 19:00 Huvudsändning 2
    • 23:00 Viaplay Sport
  • 16 maj., lördag
    • 14:00 Huvudsändning 1
    • 14:00 Featured Groups
    • 19:00 Huvudsändning 2
  • 17 maj., söndag
    • 14:00 Huvudsändning 1
    • 14:00 Featured Groups
    • 19:00 Huvudsändning 2

Mer från samma ämne

Läs också

Presidents Cup 2026 - Day Four
Tournytt

Världsettan hyllas efter gesten

Motståndaren: "Annorlunda och mycket speciell människa"

FedEx Open de France - Day Two
Tournytt

TourTempen – bara att krypa till korset

Åberg fortsätter att spela sitt spel fritt även om det kommer en del vägbulor under tiden.

Arwefjäll italien
Tournytt

Femte raka topp tio-placeringen för Arwefjäll

Följ spelet på världens alla tourer här i Toursvepet.

Lagergren bäst av svenskarna på Wentworth

Delade tiondeplatsen. Nedåt sista ronden för Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Följ Åbergs segerjakt på Wentworth

Tre slag bakom orutinerad duo inför sista ronden av BMW PGA Championship.

Åtta birdies av Åberg

Blandar sig i segsrtriden efter 67-rond på Wentworth.

Storstjärnan bröt med smärtor på Wentworth

Lämnade banan i en golfbil efter nio hål på fredagen.

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.