Förra året öppnade Crownwood Club sin 18-hålsbana, The Crown, som redan vunnit stor uppmärksamhet och klev bland annat direkt in på 16:e plats på Golf Worlds ranking över golfbanor i kontinentala Europa.
Svensk Golf besökte The Crown och träffade Christian Lundin och Henrik Stenson tidigare under året.
The Crown är endast öppen för medlemmar samt deras gäster men veckan som gick öppnades anläggningens andra bana, Henrik’s Playground, en elvahålsbana, som just nu visserligen bara har nio hål öppna, men som dessutom är öppen för allmänheten.
Just nu är det sju par tre-hål och två par fyra-hål och kvalitetsmässigt kommer den att hålla samma höga klass som storebror, The Crown.
Enligt Crownwood Club ligger fokuset på Henrik’s Playground på spelglädje. kreativitet och fantasi, och banan har en hel del strategiska element och kluriga pussel som måste lösas, ofta genom vassa, luriga närspelsslag.
Henrik’s Playground är öppen för bokning nu via Crownwood Clubs hemsida.