Hoppa till innehåll

Världsettan om LPGA:s strängare regler: ”Äntligen!”

Nelly Korda välkomnar de nya, hårdare reglerna mot långsamt spel. Men en del spelare undrar exakt hur detta ska gå till.

I tisdags meddelade LPGA att de från och med den 27 mars inför nya riktlinjer och straff för långsamt spel. Spelare som överskrider tidsgränsen med upp till fem sekunder kan nu bötfällas. Om en spelare tar mellan sex och femton sekunder längre än tillåtet resulterar det i ett slags plikt, och en försening på 16 sekunder eller mer leder till två slags plikt.

LPGA har även justerat reglerna för den extra tidsmarginalen på tio sekunder. Spelaren som slår först på par 4- och par 5-hål får inte längre dessa extra sekunder, förutom på par 4-hål som är möjliga att nå från tee. Däremot kvarstår den extra tiden för den som slår först på par 3-hål, inspel och puttar.

Korda positiv

Inför veckans Founders Cup kommenterade världsettan Nelly Korda, 26, förändringen och var mycket positiv:

– Äntligen! Jag är väldigt glad över det. En sak jag verkligen har märkt under min tid på touren är att rundorna tidigare tog under fem timmar, men nu är det snarare fem och en halv. Så jag tror att hårdare regler är bra för golfen. På vårt möte sa de att vi i slutändan är en form av underhållning. Om spelet tar för lång tid är det helt enkelt inte roligt att titta på.

Korda, som tidigare kritiserat de nuvarande reglerna, menar att spelarna ser fram emot de efterlängtade förändringarna.

– Reaktionen var överlag positiv. Det var fler som undrade hur domarna exakt ska mäta tiden. Till exempel, vad händer om en domare börjar räkna medan en boll rullar framme på green? Då är det egentligen inte dags att slå än, eftersom den andra spelarens boll fortfarande är i rörelse. Det fanns frågor kring sådana situationer, men jag tror att det kommer att lösa sig med tiden, och det viktigaste är att spelet nu kommer att flyta på snabbare för alla.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare i vit golfkeps och med driver
Tournytt

Föll ner i hiss – DP World Tour-vinnare allvarligt skadad

Italienaren Andrea Pavan skadades svårt i Sydafrika efter ett fall i ett hisschakt inför veckans tävling.

golfspelaren linn grant med caddie på grön golfbana
Tournytt

Toursvepet – ”Jag kände mig väldigt självsäker där ute”

Linn Grant är med i toppstriden i Singapore – och Kajsa Arwefjäll imponerade i ösregnet i Australien.

golfspelaren tiger woods i röd tröja och vit keps
Tournytt

Tiger Woods – eller vem annars? Kaptenfrågan inför Ryder Cup 2027

Tiger Woods uppges ha fått en tidsram att tacka ja till rollen som USA:s Ryder Cup-kapten 2027.

Smidig lösning när Åberg slog sönder drivern

Under AT&T Pebble Beach Pro-Am kunde Ludvig Åberg byta driverhuvud direkt på banan – tack vare uppdaterad regel.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Stensons svängiga lördag

Från drömspel och tätkänning till varning för långsamt spel.

Se hur snabbt (eller långsamt) PGA Tour-spelarna spelar

PGA Tour skärper arbetet för att få bukt med långsamt spel. I veckans tävling, Rocket Classic, införs nya åtgärder som förhoppningsvis ökar tempot och gör det mer transparent för både spelare och publik.