Hoppa till innehåll

Stark leder i Kuala Lumpur

Jagar karriärens andra LPGA-seger. 

Efter två spelade ronder leder Maja Stark Maybank Championship i Kuala Lumpur, Malaysia. Stark gick första ronden på 66 slag och följde upp med ytterligare en 66-rond på fredagen. 24-åringen är totalt 12 under par och inför helgen leder hon med ett slag före amerikanskan Marina Alex och sydkoreanskan Narin An. 

Stark är såklart nöjd med resultatet och prestationen.
– Det är en hel del korta järnslag in till greenen den här veckan, och jag har bara försökt lita på min sving lite mer än jag gjort tidigare. Sedan har jag haft turen att hitta rätt i läsningen av puttningen också, så det är skönt, säger Stark i Viaplay.

Den här säsongen har Maja Stark spelat 18 tävlingar. Hon har två andraplatser, varav en i majortävlingen Chevron Championship, och en tredjeplats. Inför veckans tävling är hon 21:a på säsongsrankingen Race to CME Globe. Om hon vinner avancerar hon förmodligen upp till 10:e plats. 

Ett kraftigt oväder drog in över banan mot slutet av fredagsronden och strax efter att Stark spelat klart så bröts tävlingen. Ett par grupper har några hål kvar att spela.

– Vi såg molnen omringa oss, så vi sprang verkligen igenom det sista hålet. Och med facit i hand får man säga att jag är nöjd med det beslutet, säger Stark.

Första och hittills enda LPGA-segern bärgade Maja Stark 2022 när hon vann ISPS Handa World Invitational. Det har också blivit sex segrar på Ladies European Tour för Stark som är bästa svenska (26:a) på världsrankingen Rolex Rankings.  

Linn Grant och Madelene Sagström delar 27:e plats, totalt fyra under par. Linnea Ström är delad 52:a, totalt ett under par. Och Anna Nordqvist är delad 64:a, totalt ett över par. 

TV-tider

Sänds i: V Sport Golf, Viaplay
Svenska spelare: Maja Stark, Linn Grant, Anna Nordqvist, Madelene Sagström, Linnea Ström

DatumHuvudsändning
Torsdag 24 oktober03.30
Fredag 25 oktober03.30
Lördag 26 oktober03.30
Söndag 27 oktober02.30

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar av sig kepsen för att tacka
Tournytt

Därför lämnade han särspelet i U.S. Open-kvalet

När chansen var borta tog Eugenio Chacarra chansen och lämnade banan.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Efter sena ankomsten – bryter med caddien

Garrick Higgo har brutit med sin caddie efter den uppmärksammade missen i PGA Championship.

Morten Ørum Madsen
Tournytt

Ørum Madsen försvarar sin titel i Fjällbacka

Dags för 13:e upplagan av klassiska tävlingen i årets Cutter & Buck Tour.

Officiellt klar för historiska 100:e raka majorn

Adam Scott spelar sin 100:e raka major i U.S. Open – två svenskar är redan klara för start.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

MajorTempen – första på 107 år

De var hetast och kallast under PGA Championship.

Toursvepet – Årsbästa för Wallin

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Norén filmar svingen – gör sin bästa rond

Motigare söndag för majordebutanten Mikael Lindbergs del.