Hoppa till innehåll

Världsrekordet kräver bara en sak: Du heter Mark

88 golfare med samma namn ska samlas för att slå rekord och samla in pengar mot prostatacancer.


En ovanlig golfidé kan snart bli ett nytt världsrekord.

I september planerar engelsmannen Mark Taylor att samla 88 golfspelare – alla med namnet Mark – för en välgörenhetstävling på Royal Blackheath Golf Club utanför London.

Målet är både att sätta världsrekord och samla in 88 000 pund till Prostate Cancer UK.

Taylor fick själv diagnosen prostatacancer 2022 och har sedan dess använt golfen som plattform för olika insamlingar och utmaningar. Totalt har han samlat in motsvarande över fyra miljoner kronor till organisationen.

Vill slå världsrekord

Evenemanget har fått namnet ”On Your Marks” och idén föddes efter en återkommande lunch där personer med namnet Mark från medie- och reklambranschen träffas varje år.

Nu hoppas Taylor samla 88 namne till en tävling som skulle bli den största golfturneringen där samtliga deltagare har samma förnamn.

– En av åtta män i Storbritannien får prostatacancer varje år och omkring 12 000 dör årligen, säger Taylor.

Han berättar samtidigt att regelbundna PSA-tester gjorde att hans egen cancer upptäcktes tidigt.

– Jag är en av de lyckliga som testat mig varje år i tio års tid.

Golfen skapar gemenskap

Enligt Taylor har golfen spelat en stor roll både för insamlingen och för samtalen kring sjukdomen.

– Det finns en stark gemenskap inom golfen och jag tror att fler vågar prata om sådana här saker där, säger han.

Englands golfförbund kommer att verifiera rekordförsöket och tidigare Ryder Cup-kaptenen Mark James stöttar satsningen som ambassadör.

Prostate Cancer UK beskriver initiativet som ett kreativt sätt att både samla in pengar och öka medvetenheten kring den vanligaste cancerformen bland män i Storbritannien.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

torr golfbana uppifrån
Nyheter

Historisk torka sätter press på golfbanorna

Extrem torka tvingar golfklubbar att prioritera vattningen. Nu efterlyses en långsiktig balans.

stor grupp människor samlas på en golfbana
Nyheter

Succé! Så fick Halland 100 damer att spela DM

Hallands Golfförbund gjorde om distriktsmästerskapet för damer från grunden. Resultatet blev ett fulltecknat startfält med 100 deltagare – och ett tävlingsformat som kan inspirera fler distrikt.

skador på golfgreen
Nyheter

Korpar förstör greener på Motala Golfklubb

Motala Golfklubb har fått ett ovanligt problem. Korpar pickar hål i greenerna och tvingar klubben att agera.

Spelade Lofoten i 32 (!) timmar

Engelsmannen Isaac Rowlands har slagit nytt världsrekord. Under drygt 32 timmar spelade han oavbrutet på norska Lofoten Links.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Fler julnötter åt folket

Glöggen är urdrucken, skinkan har torkat ihop och blotta åsynen av skumtomtar framkallar kväljningar. Det är med andra ord dags att lösa den andra omgången av Svensk Golfs julnötter.

Golf.se