Hoppa till innehåll

Norén månadens spelare på European Tour

Alex Norén är maj månads spelare på European Tour. Priset får han för sin makalösa seger på Wentworth, då han på söndagen gick runt på 62 slag.

Jesper Johansson

Alex Norén är utsedd till månadens golfare på European Tour. Priset får han för sitt spel i maj, och en stor anledning är att han lyckades vinna BMW PGA Championship efter en otrolig avslutande runda.

Inför söndagen var Alex Norén sju slag efter ledaren, men ett slutvarv på 62 slag, och en eagle på tävlingens 72:a hål, lyckades han vinna på Wentworth Club.

 

TV: Se Noréns grymma avslutning

Det var hans femte seger på 17 starter på European Tour, och gav alltså titeln som maj månads bäste spelare.
– Det känns bra att vinna det här priset, jag uppskattar det. Att vinna BMW PGA Champioship var definitivt min största seger i karriären. Jag trodde aldrig att jag skulle kunna vinna på Wentworth. Det är en väldigt svår bana och har ett bra startfält av spelare. Så när jag vann, kändes det som att en dröm blev sann, säger Norén till European Tour.
– Det ger dig mycket självförtroende att vinna en så stor tävling.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana invid stilla havet
Tournytt

TourTempen – Bara en tidsfråga för Stenson

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

PURE Insurance Championship - Round Three
Tournytt

Stenson tvåa på Pebble Beach

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Lagergren bäst av svenskarna på Wentworth

Delade tiondeplatsen. Nedåt sista ronden för Åberg.

TourTempen – Bara en tidsfråga för Stenson

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Följ Åbergs segerjakt på Wentworth

Tre slag bakom orutinerad duo inför sista ronden av BMW PGA Championship.

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.