Hoppa till innehåll

Hedwall: ”Känner jag att jag är tillbaka”

2013 kom Caroline Hedwall trea i majorn. Sedan kom den olyckliga skadan och formsvackan. Nu ser hon fram emot en ny chans på Mission Hills.

CM Hellsten
Hedwall: ”Känner jag att jag är tillbaka”

I genrepet inför årets första major blev Caroline Hedwall bästa svenska. Barsebäckspelaren hamnade på en delad elfteplats i Kia Classic.
Nu har hon förflyttat sig från Carlsbad längs Kaliforniens kust till delstatens ökenområde i Rancho Mirage.
På Mission Hills Country Club avgörs årets första major – ANA Inspiration.
– Det känns först och främst jättekul att vara här och spelet känns stabilt det visade jag förra veckan, men det ska ju falla på plats även här. Det känns väldigt bra, jag har lite nya grejer i bagen och jag känner mig väldigt positivt inför veckan, säger Caroline Hedwall till SGF.

Så sänds ANA Inspiration i TV

2013 blev det en bronsplats för Caroline Hedwall i majorn som då hette Kraft Nabisco Championship.
– Sedan har jag inte riktigt varit med från tee de följande åren och då blir den här banan rätt så tuff, säger Caroline Hedwall till SGF.

I mars 2014 hade Caroline Hedwall precis anlänt till Phoenix Sky Harbor International Airport. Hon stod vid transportbandet i Arizona och väntade på sitt kolli. Bagaget kom, hon greppade väskan och lyfte.
I just det momentet stukade Hedwall handleden.
Smärtan gjorde att hon fick spela de kommande tävlingarna med en modifierad sving och till slut tvingades Caroline ta time out.
Den varade i sju veckor.

Vattenhindret som proffsen älskar

Skadan var jobbig att ta sig tillbaka ifrån och väl ute på banan igen drabbades Caroline Hedwall 2015 av karriärens tyngsta tid.
– Efter att jag åkte på den där skadan 2014 så har drivern varit överallt, det som var en styrka innan.  Då blir det jättetufft här på Mission Hill, men nu känner jag att jag är tillbaka – jag har ungefär samma känsla från tee så banan borde kunna passa mig riktigt bra, säger Caroline Hedwall till SGF.

Caroline Hedwall är en av tre svenskor i ANA Inspiration. De övriga är Anna Nordqvist och Pernilla Lindberg.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

golfspelare i svarta golfkläder och vit golfkeps med järnklubba i händerna
Tournytt

Folke topp 5 efter stark öppning i Kina

Moa Folke inledde Aramco China Championship med 67 slag och är delad femma, bara två slag från ledningen.

Lindberg tackade för sig på Hawaii

Svenska majorsegraren avslutar karriären för att bli mamma på heltid.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Helt nytt format för Lag-SM

Först slagspel – sedan matchspel för att kora nya svenska mästarna.

Toursvepet – Kinhult trea inför helgen i Italien

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Toursvepet – Längfors tvåa och Hedwall trea

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

Toursvepet – Hedwall jagar seger nummer åtta

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.