Hoppa till innehåll

Stenson: ”Ska ge publiken mer att applådera åt”

Världssexan var inte helt nöjd med sin öppningsrunda, som han gick på par.

Erik Hallberg
Stenson: ”Ska ge publiken mer att applådera åt”

Henrik Stenson är det stora dragplåstret för årets Nordea Masters. Därför var det nog många som blev nervösa när han efter nio hål låg tre över par. Men Stenson spelade upp sig på de avslutande hålen och kom in på par.

– Inledningen var inte bra men jag tycker jag spelade bättre de sista nio hålen. En par-runda är väl inte det som vi är ute efter men det är bättre än tre över i alla fall.

Det är svårt att vinna en tävling efter en öppningsrunda på par, men Stenson har inte gett upp.

– Förhoppningsvis blir det lite mindre jobbigt imorgon och framöver. Det gäller ju att spela bra om man ska ta in på täten men det är lättare från par än från tre över i alla fall.

Världssexan uppskattade den relativt stora publiken som följde hans boll även fast han tror att det kan komma ännu mer publik imorgon då Stenson går ut senare på dagen.

– Det kommer det nog ännu mer folk imorgon när vi spelar på eftermiddagen. Alla vill inte gå upp fem på morgonen som vi behövde göra.

– Jag ska försöka spela bättre imorgon för att ge de lite mer att applådera åt.

Stenson: "Det sved ordentligt när jag förlorade särspelet 2005"


Stenson förväxlades med Parnevik

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.