Hoppa till innehåll

Vinn tre SM8-wedgar från Titleist!

På jakt efter nya wedgar? Nu kan du vinna tre stycken utprovade efter dig och ditt eget spel.

Svensk Golf

När bytte du wedgar senast?
Wedgarna i din bag tillhör sannolikt de klubbor som du använder flest gånger under en rond. Både fulla slag in mot greenen men även vid chippar, pitchar och som bunkerklubba. Då Titleist låtit göra tester med robot och använt wedgar med samma loft och sulslipning visar det sig att stoppförmågan försämrades avsevärt när skårorna var slitna.

Redan vid 75 spelade ronder märktes en försämring från 3 meters rull från landning med en helt ny wedge till 5,4 meters rull med wedgen som spelats 75 rundor. Med de wedgar som hade spelats 125 rundor märkte man ytterligare två meters försämring, totalt 7 meter rull från att bollen landar.

Har du wedgar som spelats mer än 75 ronder? Eller kanske till och med 125? Oavsett har du nu en toppenchans att förnya bagens kanske allra viktigaste klubbor – helt kostnadsfritt.

Svensk Golf arrangerar tillsammans med Titleist en läsartävling där förstapriset är en wedgefitting och tre nya Vokey SM8-wedgar. Allt du behöver göra för att vara med i tävlingen är att svara på frågan nedan.

LÄS MER: Allt om Titleists nya Vokey SM8-wedgar

Skapa en egen enkät för användarfeedback

Mer från samma ämne

Läs också

golfbollar från märket taylormade på en grön gräsmatta
Utrustning

Så ska nya TP5-bollen lösa det osynliga problemet

TaylorMade satsar på avancerad målningsprocess för jämnare bollflykt.

klubbutprovare inom golf visar bounce på en wedge
Utrustning

Se klippet: Fem steg för att hitta rätt wedgar för dig

Vägen till mer spinn och ökad längdkontroll börjar här.

golfklubbor, drivers, från märket Wilson
Utrustning

Wilsons svar på den heta drivertrenden

Så blir superförlåtande drivern Wilson Dynapwr Max+.

Här är Titleist Vokey SM11 – fler val och mer kontroll

Titleist lanserar Vokey SM11 – nästa generation wedgar med fler val, mer konsekvent bollflykt och förbättrad spinnkontroll.

Olof Åsgård

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så har Titleist uppdaterat AVX-bollen

Nya Titleist AVX har utvecklats för mer spinn i närspelet – utan att tumma på längd och mjuk känsla.

Smygpremiär för nya Titleist T-Series

Ta en titt på Titleist nya järnklubbor som luftas på touren i veckan. 

Se klippet: Sex spännande punkter i Titleist nya GT-serie

Kommande driverlinjen använder unik materiallösning för att frigöra vikt.

Lägre, spinnigare och med ökad kontroll

Progressiv positionering av tyngdpunkten väntar i nya Vokey SM10.