Hoppa till innehåll

Ping släpper ny damdriver

Här är Pings nya driver för kvinnor. Med en tunnare träffyta blir det lättare för spelare med lägre svinghastighet att få en hög bollbana och därmed mer längd.

Jesper Johansson
Ping släpper ny damdriver

Ping har skapat en helt ny serie klubbor för kvinnor. Genom att kombinera spelförbättrande innovationer med ett läckert utseende har Ping skapat G Le-familjen. ”Le” står för Ladies edition.

Pings populära G-serie (som är gjord för män) har inspirerat Ping i arbetet med att ta fram en liknande serie för damer. Allt ifrån drivers till flera olika putters är framtagna.
– Som ett av få varumärken idag så fortsätter Ping att producera en utpräglad damserie. Det är givetvis lovvärt, särskilt som den är relevant för damer med två olika skaftalternativ som standard och dessutom inte är någon ”billigare” version av en herrmodell, utan genomgående bygger på samma teknologi som hittas i G-serien, säger Svensk Golfs utrustningsredaktör Oskar Åsgård.

Pings G Le-driver har en tunnare träffyta för att göra det lättare för spelare med lägre svinghastighet att få en hög bollbana och därmed mer längd samt lägre spinn. Det 460 kubikcentimeter stora klubbhuvudet är gjort av Titan och har Pings numera klassiska krona med ”turbulators” för att maximera klubbhastigheten.

Precis som i G-versionen använder sig G Le av en Dragonfly-teknologi för att öka de förlåtande egenskaperna och samtidigt ge svingar med en lägre svinghastighet rakare bollflykt.

Rekommenderat pris: 3 749 kronor.

Ping släpper ny damdriver
Ping släpper ny damdriver
Ping släpper ny damdriver
Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

Shot Scope H50, handhållen GPS
Utrustning

Handhållen GPS från Shot Scope

Kommer med AMOLED-touchskärm och över 42 000 banor.

J.Lindeberg, Vent 500, golfsneaker
Utrustning

Ny version av J.Lindebergs första golfsneaker

Uppdaterar Vent 500-linjen med nya färgval, texturer och ökad komfort

golfskor från märket footjoy
Utrustning

FootJoy uppdaterar Premiere Series – nu även i dammodell

FootJoy uppdaterar Premiere Series – för första gången även i en särskild dammodell.

Här är nya PING G Le4

PING presenterar G Le4 – lättspelade klubbor med fokus på längd och förlåtelse. 

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

PING möter våren med två nya järnsläpp

Så blir de nya versionerna av distansjärnet i540 och superförlåtande G740.

Allt om årets stora drivertest

Här är det. Svensk Golfs stora drivertest 2026 – guiden som hjälper dig hitta rätt från tee.

Svensk Golf
golfklubba, driver, från märket taylormade
Tryck på play-knappen. Tillsammans med Dormys custom fitting-expert Filip Jansson fångar vi spaningar från Svensk Golfs stora drivertest 2026 med fokus på förlåtande standarddrivers.

Drivertest 2026: Förlåtande

Förlåtande drivers är byggda för stabilitet, höjd och jämn bollflykt – och behåller prestandan även vid mindre bra träffar.

Svensk Golf
golfklubba, driver, från märket PING
Tryck på play-knappen. Tillsammans med Dormys custom fitting-expert Filip Jansson fångar vi spaningar från Svensk Golfs stora drivertest 2026 med fokus på superförlåtande drivers.

Drivertest 2026: Superförlåtande

Superförlåtande drivers maximerar stabilitet och vridmotstånd – och vissa modeller motverkar slice.

Svensk Golf