Hoppa till innehåll

Ping har gjort woods för damspelare

Ping gör en hel serie med golfklubbor bara för damspelare. Här är fairwaywoodsen.

Jesper Johansson
Ping har gjort woods för damspelare

Ping har skapat en helt ny serie klubbor för kvinnor. Genom att kombinera spelförbättrande inovationer med ett läckert utseende har Ping skapat G Le-familjen. ”Le” står för Ladies edition.

Pings populära G-serie (som är gjord för män) har inspirerat Ping i arbetet med att ta fram en liknande serie för damer. Allt ifrån drivers till flera olika putters är framtagna.

– Som ett av få varumärken idag så fortsätter Ping att producera en utpräglad damserie. Det är givetvis lovvärt, särskilt som den är relevant för damer med två olika skaftalternativ som standard och dessutom inte är någon ”billigare” version av en herrmodell, utan genomgående bygger på samma teknologi som hittas i G-serien, säger Svensk Golfs utrustningsredaktör Oskar Åsgård.

Pings nya G Le-woods är gjorda för att det ska vara lättare att få en hög bollbana. Med en tunn CarTech 455-träffyta och en tunnare krona har företaget maximerat bollhastigheten och MOI för ökad distans och förlåtande egenskaper från tee, så väl som från marken.

Pings woods kommer att finnas från 3W till 9W.

Rekommenderat pris: 2 199 kronor.

Ping har gjort woods för damspelare

Mer från samma ämne

Läs också

TaylorMade, The Kingdom at The Grove
Utrustning

Video: Häng med till Europas mest maxade fittingcenter

Missa inte vårt laddade nedslag på TaylorMade The Kingdom at The Grove.

Adidas CodeChaos 27
Utrustning

CodeChaos 27 – spiklös nyhet från Adidas

Uppdaterar populära golfskon med prestandamässiga förbättringar.

Bryson DeChambeau
Utrustning

Bryson DeChambeaus järnklubbor landar i Norden

Var beredd på att gräva djupt i plånboken när Avoda Golf satsar på att göra marknadens mest innovativa järnklubbor.

PING vill lyfta din puttning genom ögonspårning

Scottsdale TEC-linjen har utformats för att hålla kvar den sista fixerade blicken mot bollen längre.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är nya PING G Le4

PING presenterar G Le4 – lättspelade klubbor med fokus på längd och förlåtelse. 

PING möter våren med två nya järnsläpp

Så blir de nya versionerna av distansjärnet i540 och superförlåtande G740.

Superförlåtande och justerbar – så är nya PING G440 K

Den senaste generationen av hög-MOI-modellen är här.

Se klippet: Ny generation av PINGs förlåtande tourjärn

Mer höjd och hjälpande egenskaper i de längre järnen utlovas för i240.