Hoppa till innehåll

Nytt golfsneaker-släpp från svenska Goatlane

Lanserar de fyra första färgvalen som ingår i ”The Contour Collection”.

Svenska golfsneakervarumärket Goatlane möter den stundande säsongen med helt nya kollektionen “The Contour Collection”. Designmässigt sägs den vara inspirerad av de mjuka linjerna från golfbanornas naturliga konturer, och bygger samtidigt vidare på Goatlanes sedvanliga stilrena anslag och omsorgsfulla materialval. 

– Det här är en kollektion som vi arbetat med i över ett år och som genomgått tio omgångar av samples innan vi nådde den perfekta balansen mellan stil och komfort. Kollektionen inleds med fyra sofistikerade färger – vit, svart, grön och grå – och under säsongen planerar vi att introducera ytterligare fem nyanser, berättar Goatlanes grundare Gustav Schauman.

Modellerna i Contour Collection tillverkas för hand i Portugal, med högkvalitativt läder som har vattenavvisande och slitstarka egenskaper samt också över tiden formar sig efter spelarens fot. Undertill återfinns en spiklös yttersula vars diskreta dobbmönster skapats för att leverera stabilitet och grepp, oavsett underlag.

Inuti väntar helt återvinningsbart innerfoder samt innersula med ergonomisk design. 

– Varje detalj är genomtänkt, inklusive en elegant broderad ikon i hälkappan och en specialdesignad öljett i form av ett ”G” för en unik och exklusiv känsla, tillägger Gustav Schauman.

Skorna i The Contour Collection kostar 2 395 kronor per par.

Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

GTS3, Titleist, driver
Utrustning

Är det här Åbergs nya driver?

Titleists nya bilder kan avslöja att ett driverbyte är på gång inför majorsäsongen.

Shot Scope H50, handhållen GPS
Utrustning

Handhållen GPS från Shot Scope

Kommer med AMOLED-touchskärm och över 42 000 banor.

J.Lindeberg, Vent 500, golfsneaker
Utrustning

Ny version av J.Lindebergs första golfsneaker

Uppdaterar Vent 500-linjen med nya färgval, texturer och ökad komfort

Höjdpunkter från golfmässan PGA Show

Svensk Golf var på plats i Orlando under PGA Show och tog tempen i flera av mässans montrar.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är årets nya golfskor från Ecco

Premiär för traditionellt präglade Classic Hybrid.

Svensk Golf

Prylsvep: Skor, wedge, boll och handskar

Vi tittar närmare på aktuella släpp från FootJoy, Goatlane, TaylorMade och Under Armour.

Svenska Goatlane satsar på amerikanska marknaden

Golfskoföretaget lanseras i USA och spår en enorm tillväxt 2022.

Mastersfeber? Här är skon för dig!

Mastersgröna skor med Tigerröd accentfärg på hälen. Behöver vi säga mer?

Oskar Åsgård