Hoppa till innehåll

Not My Day – ny kollektion från Ecco Golf

Kombinerar streetwear- och preppy-influenser.

Denna sommar vill Ecco Golf kasta ljus på den välbekanta känslan som infinner sig när det inte riktigt är vår dag ute på banan. Då det handlar mer om att njuta av ronden och sällskapet än siffrorna som skrivs in i scorekortet.

Kollektionen Not My Day består av två modeller som släpps i begränsad upplaga, i både herr- och damstorlekar. 

Ecco Golf Street 720 High-top sammanför en streetwear-inspirerad skomodell med de prestanda- och komfortdrivna lösningar som återfinns i bolagets övriga aktuella golfskor, där “Not My Day” broderats undertill på den övre remmen. 

Ecco Golf S-Casual tar en något annan riktning genom att sammanföra mer utpräglade preppy-element, med klara retroinfluenser. 

– Vi ville skapa något som speglar en annan sida av spelet vi alla älskar, Not My Day Collection handlar om att njuta av golf och se bra ut på banan, oavsett resultat, säger Timo Vollrath, Head of Global Marketing på ECCO GOLF.

Båda modellerna finns tillgängliga omgående hos utvalda återförsäljare samt Ecco Golfs egna kanaler.

Mer från samma ämne

Läs också

Utrustning

Callaway etablerar fittingcenter på Ullna Indoor

Planeras att öppnas under första kvartalet av 2026.

Utrustning

Se klippet: Så är Srixons nya förlåtande järn

Utökad bladlängd och uppdaterad design av träffytans hjälpande egenskaper väntar i spelförbättrande ZXiR.

golfbag på golfbana i solljus, samt golfspelare i vita golfbyxor
Utrustning

3 problem som finns i ”alla” golfbagar

Oavsett om du har provat ut din utrustning eller inte, brukar de här problemen dyka upp i var och varannan golfbag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.