Förra året lanserade Callaway sin Jailbreak-teknologi till Epic-drivern. Deras woods med samma namn använde sig dock inte av den tekniken. I de nya Rogue-woodsen finns den dock inte bara på drivern, utan också i företagets woods med högre loft.
Jailbreak-teknologin innebär att två stänger i titan är fästa i sulan och kronan av klubbhuvuet. Det gör att mindre energi från bollträffen läcker ut i klubban och att mer kommer tillbaka in i bollen. Det här ska göra att bollen får en högre utgångshastighet – och mer längd.
Företaget använder sig också av sin Face Cup-teknologi som man använder sig av i sina järn. Den gör att slag utanför sweetspot inte förlorar lika mycket längd.
– Utmaningen var att få de här två teknologierna att arbeta tillsammans. Och synergin är vad som gör våra Rogue-fairways till ett ingengörmässigt under och en extremt långtgående klubba, säger Alan Hocknell från Callaway i ett pressmeddelande.
Klubbhuvudet har också en lågt placerad CG (center of gravity) vilket gör att bollen enkelt kommer upp i luften. Precis som Rouge-drivern har Callaway arbetat med Boeing för att göra klubbhuvudet mer strömlinjeformat och på så sätt fått mer fart.
Klubban finns att köpa med loft 13,5° till 25° och kommer med flera olika skaft.
I butik: 23 februari.
Rekommenderat pris: 2 999 kronor.


