Hoppa till innehåll

Ecco Golf möter hösten med high top-modell

Designad för att ge ökat skydd mot väder och vind.

Tidigare i år landade den femte generationen av Ecco Golfs BIOM H-linje, en modell där designteamet lät känslan av norska fjordar och skotska höglandsområden genomsyra delar av skon. Inför höstsäsongen lanseras nu en high top-version som skapats för att ge ett tydligare skydd mot vädrets makter. Den är tillverkad av Eccos eget performance leather-material som kompletteras av ett vattentätt Ecco-Tex-membran, medan BOA-snörningen tillkommit för att ge ytterligare stabilitet och stöd till foten under ronderna. Skon bygger i övrigt på samma plattform som den vanliga H5-modellen och kommer med mellansula med multi-injicerat skum och den nya yttersulan med ett oregelbundet mönster som ger bra grepp i olika riktningar.

”Mer kontroll under vintern”

– BIOM H5 High Top BOA bygger vidare på framgången med BIOM H5 genom att leverera ett ännu bättre skydd och mer kontroll för golfare som spelar under vintern. Skon kombinerar naturens robusta inspiration med vår avancerade danska teknik för att skapa en golfsko som ger bättre prestanda i alla förhållanden. Det är en sko som är gjord för att användas – och för att hålla, kommenterar Timo Vollrath, Head of Global Marketing på Ecco Golf.

Ecco Golf BIOM H5 High Top BOA finns tillgänglig hos återförsäljare omgående. Priset ligger på 2 800 kronor för ett par.

Mer från samma ämne

Läs också

Utrustning

Callaway etablerar fittingcenter på Ullna Indoor

Planeras att öppnas under första kvartalet av 2026.

Utrustning

Se klippet: Så är Srixons nya förlåtande järn

Utökad bladlängd och uppdaterad design av träffytans hjälpande egenskaper väntar i spelförbättrande ZXiR.

golfbag på golfbana i solljus, samt golfspelare i vita golfbyxor
Utrustning

3 problem som finns i ”alla” golfbagar

Oavsett om du har provat ut din utrustning eller inte, brukar de här problemen dyka upp i var och varannan golfbag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.