Hoppa till innehåll

Daily satsar på kamouflage

"En tuffare stil med en feminin ton".

Svensk Golf

Bild 1132505

Det trillade in ett pressmeddelande från Daily Sports i inkorgen som talade om att den svenska klädtillverkaren kommer satsa mer på kamouflage-mönstrat i sin vårkollektion 2015. 

”Camouflagemönstret står för en tuffare stil med en feminin ton. Printet kommer att finnas som capribyxa och kjol i vindmaterial, samt i överdelar i quick dry kvalitet och i fina accessoarer. Flera överdelar i camouflagemönstret är försedda med dekorativa glitterstenar.”, står det i meddelandet.

Vad säger ni tjejer, behöver vi lite mer kamouflage på banan nästa år?

Mer från samma ämne

Läs också

Takomo Ignis D2
Utrustning

Utmanaren växer: Ny driver från finska Takomo

Ignis D2 skapad för spelare som söker hjälp med höjd och stabilitet.

MCraft.C
Utrustning

Zero Torque till Mizunos modulära putterserie

Mizuno M.Craft X utökas med Z-Neck-design och två nya bakstycken.

Srixon ZXi5+, iron
Utrustning

Nytt distansjärn från Srixon

Smidda ZXi5+ tar plats i uppställningen när bolagets järnfamilj utökas

10 damöverdelar för vårgolfen

Sköna och snygga plagg att uppdatera golfgarderoben och starta säsongen med.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Breddning hos Daily

Superkjolar, rosa och en betydligt sportigare linje än tidigare.

Svensk Golf

Det svenska modeundret

Sverige har levererat mängder av spelare till de största tourerna. Men det är inte bara stjärnor som skapats. Även deras plagg har fått feta rubriker runt om i världen och är en storindustri.

CM Hellsten