Hoppa till innehåll

Norén i topp – Stark tvåa – Björk femma

Flera svenskar har startat veckans tävlingar strålande.

Klicka här för att komma till veckans ledartavlor

PGA TOUR

The American Express 1/4. Tio birdies, en eagle, en dubbelbogey och resten par. Torsdagens 62 slag, tio under par, på La Quinta CC (en av tre banor i veckan) förde upp Alex Norén i delad ledning i veckans PGA Tour-tävling. Norén startade på hål 10 och efter sju spelade hål var 41-åringen sju under par.
– Jag tror aldrig jag varit sju under efter sju, och då slår jag out på åttonde hålet, sa Norén till PGA Tour efter ronden. 
Dubbelbogeyn på åttan var enda plumpen i protokollet och glömdes bort efter att Norén gjort fem birdies på sina sista nio hål.
– Bara roligt att vara här. Jag gillar den här tävlingen och banan är vacker, sa Norén som slutade delad 42:a på Hawaii förra veckan som var hans första tävling för säsongen.

Alexander Björk, som missade kvalgränsen förra veckan, har fått en mycket bättre start i Kalifornien. Björk spelade också La Quinta och inledde med 64 slag, åtta under par. Det gör att 33-åringen är delad femma, två slag bakom ledarduon med Alex Norén och Zach Johnson. 
David Lingmerth spelade Nicklaus Tournament Course första ronden. 36-åringen gick runt på 70 slag, två under par.

Snittscorer rond 1:

  • Nicklaus Tournament Course (par 72): 68.670
  • La Quinta Country Club (par 72): 67.500
  • Pete Dye Stadium Course (par 72): 69.920

LPGA TOUR

Tournament of Champions (1/4). Maja Stark slutade tvåa förra året och efter första ronden är 24-åringen tvåa igen. Stark inledde med 67 slag, fem under par, och är två slag bakom ledande japanskan Ayaka Furue. Stark noterades för sex birdies, en bogey och resten par på Lake Nona G&CC i Orlando, Florida. 
Efteråt var hon nöjd med det mesta, förutom spelet med drivern.
– Det mesta var stabilt överlag förutom min driver, tydligen kom jag tillbaka från lågsäsongen med en quickhook i bagen, så det är inte bra. Men allt annat var ganska stabilt, sa Stark till LPGA efter ronden.

Det är bara 35 spelare i fältet den här veckan och stora delar av världseliten är på plats. Stark är rankad 48:a i världen. 
Andra svenska i tävlingen, Linn Grant (18:e i världen), fick inte lika bra start på veckan. Grant gick första ronden på 73 slag, ett över par, och är delad 24:a inför andra ronden.

Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

HSBC Women's World Championship 2026 - Day Four
Tournytt

Toursvepet – Årsbästa för Grant

Slutade delad tia trots dålig utdelning på greenerna.

Toursvepet

61 slag av Norlander och List

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet

Två svenskar vidare i partävlingen

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Åberg bogeyfri på TPC Sawgrass

Ludvig Åberg fick en stabil och lovande start i THE PLAYERS Championship på hemmabanan.

Så ser du THE PLAYERS – då startar Åberg och Norén

Dags för PGA Tours flaggskeppstävling på Ludvig Åbergs hemmabana TPC Sawgrass.