Hoppa till innehåll

Världstvåan Morikawa dubbel vinnare

Collin Morikawa är förste amerikan att vinna Race to Dubai. Världstvåan gjorde dessutom en dubbel. Han vann även tourfinalen.

Bo Steffensen

Collin Morikawa är 24 år, blev proffs 2019, har redan vunnit två majors, en WGC, Ryder Cup och nu är han den förste amerikanen att vinna Race To Dubai.
– För två år sedan visste jag inte hur det skulle bli. Tanken var bara att åka runt i världen och spela golf. Det här är väldigt speciellt, en ära för att vara ärlig. Att vara den förste amerikanen att göra detta på Europatouren och få mitt namn bredvid många, många storspelare och Hall of famers är speciellt, sa Morikawa efter segern.

Egetligen var det inte mycket som talade för att världstvåan Collin Morikawa skulle tappa sin ledning i Race to Dubai. Men det blev spännande. I alla fall ett tag.
Inför sista ronden låg Collin Morikawa delad femma och såg ohotad ut. Fem man kunde hota Collin Morikawa när tourfinalen började; Billy Horschel, Tyrrell Hatton, Min Woo Lee, Mathew Fitzpatrick och Paul Casey.
Närmast var Fitzpatrick (d13) och Casey (d17). Men skulle någon av de två sno Race to Dubai-titeln så krävdes det seger samtidigt som Morikawa föll ner några steg på ledartavlan.

En seger skulle ge 2 000 poäng.
Matthew Fitzpatrick, som vann tourfinalen förra året, hade inte gett upp den tanken.
Han började med två birdies, fick i tre raka till på sexan, sjuan och åttan och vände fem under par. Ytterligare en birdie på tian – och plötsligt hade Fitzpatrick avancerat tolv placeringar upp till delad ledning.
Efter ytterligare en birdie på 15 gick Fitzpatrick upp i ensam ledning. Morikawa var då delad sexa. I det läget låg Fitzpatrick på beräknade 4 113 poäng på Race to Dubai, Morikawa på 4 285.
Skulle Fitzpatrick hålla och Morikawa tappa två slag så kunde engelsmannen sno Race to Dubai-titeln.
Några hål senare var båda delad tvåa. Fitzpatrick gjorde bogey på 16, följd av en till på 17 samtidigt som en bogeyfri Morikawa satte en birdie på tolvan.
– Jag skulle ljuga om jag sa att jag inte var medveten om vad Matthew gjorde i dag. Men jag visste ju, det är 18 hål som ska spelas, och det jag behövde göra var att behålla gnistan. Nerverna fanns där, men jag  kanaliserade nervositeten till tändvätska, sa Morikawa.
Fem birdies de sista sju hålen gav Morikawa den luft han behövde – och segern med två slag före Fitzpatrick och Alexander Björk (som spelade in 7,8 miljoner kronor).
Totalsegern i Race to Dubai belönades med två miljoner dollar (cirka 18 miljoner kronor). Plus segerchecken för tourfinalen på 27 miljoner kronor.
– Mitt huvud funkar så att jag är alltid på väg mot nästa grej, men den här ska jag försöka njuta av så mycket jag kan, sa Collin Morikawa.

Senaste Race to Dubai-vinnare:
2021: Collin Morikawa
2020: Lee Westwood
2019: Jon Rahm
2018: Francesco Molinari
2017: Tommy Fleetwood
2016: Henrik Stenson
2015: Rory McIlroy

Resultat DP World Tour Championship

Slutställning Race to Dubai

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Ludvig Åberg och regerande mästaren Alex Norén är två av stjärnorna på Wentworth för BMW PGA Championship. Här är veckans tv-tider.

Dantorp topp 10 bland stjärnorna

Jens Dantorp är med i toppen av stjärnspäckade Irish Open. Svensken är delad tia inför helgens spel.

Lagergren elva i Schweiz

Avancerade två platser på Race to Dubai.

Kinhult i ensam ledning – drömstart i Skottland

Marcus Kinhults ”fula 67:a” tog honom direkt upp i topp i veckans DP World Tour-tävling på Trump International Golf Links.