Hoppa till innehåll

Världssexans mystiska skada

Ryggen ställer till det i säsongsinledningen för Schauffele.

Det nya året har inte börjat som världssexan Xander Schauffele önskat sig. Efter två ronder valde han att dra sig ur årets första tävling, Tournament of Champions, med ryggproblem som dyker upp plötsligt för att hastigt sedan försvinna och som gör Schauffele orolig över framtiden. Nu väntar en Magnetresonanstomografi (MRI) för Schauffele, som hoppas att det ska kunna ge svar på varför ryggen krånglar. Problemen började i Hero World Challenge på Bahamas där han slutade delad 12:a.

– Jag har inte haft några problem hittills i karriären och jag är orolig eftersom jag inte vet vad det är. På Bahamas kändes det bättre eftersom med behandling och tabletter men den här veckan har det bara blivit värre. Jag hade kunnat spela vidare om jag varit tvungen och chippat runt bollen men nu har flera av mina rådgivare sagt till mig att reda ut problemen en gång för alla, och då måste jag lyssna, förklarade Schauffele.

Tournament of Champions leds av Collin Morikawa på 16 under par efter två ronder, två slag före Scottie Scheffler och J.J. Spaun. På fjärde plats finns Jordan Spieth.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du svenskarna på Torrey Pines – Åberg i utvald grupp

Fem svenskar spelar veckans PGA Tour-tävling i San Diego. Här är tv-tiderna och starttiderna. Ludvig Åberg spelar i en utvald grupp med Max Homa och återvändande Brooks Koepka.

Svensk Golf

Så ser du Norén i Tigers tävling

Alex Norén jagar topplacering när Hero World Challenge avgörs i Bahamas.

Seniortouren redo för Tiger Woods – om han kommer

PGA Tour Champions president: ”Vi är väl förberedda inför att Tiger fyller 50”

Skins Game tillbaka – Ryder Cup-stjärnor gör upp om miljoner

Första upplagan på 17 år. Justin Thomas, Xander Schauffele, Keegan Bradley och Tommy Fleetwood möts i Florida i slutet av november.