Hoppa till innehåll

Utvilad Björk hoppas på starkt järnspel

Ledighet och vila kan bli nycklarna till framgång för Alexander Björk i Volvo Car Scandinavian Mixed på Vasatorps Golfklubb, där han tror att hans höga nivå i spelet med järnen kan bli vägvinnande.  

HELSINGBORG Alexander Björk fyller 34 år på fredag och är hemma i Sverige efter en lång spelperiod i USA på PGA Tour. Nu ser han fram mot att spela en DP World Tour-tävling igen. Förra året spelade Björk utmärkt golf i Europa och slutade 11:a i Race to Dubai Rankings, vilket ledde till spelrättigheter på PGA Tour i år. 

Omställningen har inte varit lätt och Björk har varit öppen med att han inte trivs lika bra på andra sidan Atlanten. På 12 PGA Tour-starter har det blivit sju klarade kvalgränser, många långa järn in mot greenerna och en delad elfte plats som bästa resultat. 
Vad som händer framåt är inte bestämt och Björk kan inte svara på om han blir kvar i USA även om han skulle klara kortet. 
– Sådana beslut får tas senare när man vet mer, säger Alexander Björk.

Klart är att det kommer bli ett antal DP World Tour-tävlingar den här säsongen. Först ut är veckans Volvo Car Scandinavian Mixed som spelas på Vasatorps GK:s Tournament Course, en bana som Björk gillar, har spelat bra på tidigare och tror att han kan lyckas på. Björk slår inte långt från tee men spelet med järnen är i toppklass. Precisionen in mot Vasatorps luriga och undulerade greenområden kan ge honom en fördel.
– Banan passar mig bra, tror jag. Det är rätt många små greenområden vilket passar mina järnslag bra och jag har spelat bra här under tidigare tävlingar. Nu var det några år sedan men jag gillar den här banan.

I PGA Championship för tre veckor sedan blev det en delad 39:e plats för Björk. Sedan dess har klubborna och kroppen fått välbehövlig återhämtning. En liten förkylning ihop med ledighet och vila hemma i Sverige tror Björk kan vara en tillgång när han på torsdag går in i tävlingen.

– Formen känns bra trots att jag i stort sett inte rört klubborna sedan söndagsronden i PGA Championship, ibland behöver man lite vila. 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.

Toursvepet – Årsbästa för Grant

Slutade delad tia trots dålig utdelning på greenerna.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Viktigaste tourtävlingarna 2026

Tävlingskalender med årets största golftävlingar.

Svensk Golf