Hoppa till innehåll

McIlroy: ”Det är klart att jag är bekymrad”

Världstvåan har stora problem från tee inför nästa veckas major.

Den nordirländska världstvåan, Rory McIlroy, valde att spela Canadian Open som förberedelse inför nästa veckas U.S. Open på Oakmont. McIlroy har testat fram en ny driver senaste tiden efter att hans gamla inte passerat ett test under PGA Championship. Han ville få positiva besked inför nästa veckas major, istället blev det ett rejält magplask och årets första missade kvalgräns. McIlroy hade ronder på 71-78 och var totalt nio över par. Långt från kvalgränsen som drogs vid tre under par och med bara fyra spelare bakom sig i resultatlistan.

– Det är klart att jag är bekymrad. Det är aldrig roligt att skjuta höga scorer och jag kom hit med en ny driver och letade efter positiva besked och hitta något från tee, men jag hittade inget.

Nästa vecka på Oakmont kommer dett att bli extremt viktigt att hitta fairways och spelet från tee behöver vara på plats. Något som McIlroy är mycket medveten om. McIlroy tappade 2,18 slag från tee under sina två ronder på TPC Toronto och träffade bara 13 av 28 fairways.

– Jag letar efter pusselbiten som kan få mitt spel från tee att fungera, när det gör det så brukar resten av spelet följa med för min del, men just nu fungerar det inte och det är oroande såklart.

Inför Canadian Open gick han tillbaks till en kortare driver som han använt periodvis, för att få mer kontroll och träffa fler fairways på bekostnad av längd. Men veckans försök innebär att McIlroy kanske tänker om igen inför U.S. Open.

– Om jag ändå ska missa fairway så gör jag det heller med högre hastighet. Nu har jag provat kortare skaft ett par gånger utan att få bra resultat och jag tror att jag kommer att göra en hel del tester i helgen och se vad jag får ut.

U.S. Open på Oakmont spelas mellan 12-15 juni. Ludvig Åberg och Joakim Lagergren är de två svenskar som är klara för start.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

Adam Wallin
Tournytt

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.

Kim Campbell
Tournytt

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Henrik Stenson Simmons Bank
Tournytt

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

McIlroy snor Åbergs lagkamrat

Shane Lowry lämnar Ludvig Åbergs lag för att spela med Rory McIlroy. Övergången är den första i TGL:s historia.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy vill ha tillbaka LIV-spelarna på PGA Tour

Rory McIlroy har länge varit en av LIV Golfs största kritiker. Nu vill han välkomna tillbaka spelarna till PGA Tour.

Redaktionens val: Drömfyrbollar – och mardrömmar

Vilka golfare skulle du helst spela med – och vilka vill du absolut undvika? Svenskgolf.se:s Olof Åsgård har valt sina dröm- och mardrömsgrupper i tio olika situationer.

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.

TourTempen – Vad finns då kvar?

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.