Det var på nionde hålet under andra ronden av VidartaWorld Mexico Open som både amerikanen Brian Campbell och sydkoreanen Tom Kim slog ner sig i greenbunkern. Duon startade på det tionde hålet och nian var följaktligen deras sista hål för dagen.
Båda spelade fel boll
Båda slog sina bunkerslag bra men när de kom upp på green upptäckte de att båda spelat på fel boll. Ingen av spelarna hade kontrollerat att de spelade på rätt boll från sanden.
Campbell vann två gånger på PGA Tour förra säsongen men har haft en bedrövlig säsong 2026 och bara klarat 9 av 23 kvalgränser. Tom Kim har spelat betydligt bättre och slutade på 14:e plats i FedEx Cup.
Topp-30 trots missen
Båda spelarna lyckades efter pliktslag göra up-and-down för dubbelbogey och de delar 26:e plats efter 36 hål, sju slag bakom ledande amerikanen Andrew Novak.
Jesper Svensson var enda svensk att klara kvalgränsen och han delar 34:e plats på sex under par.