Hoppa till innehåll

57 slag av Kinhult

Kanonscorer av svenska CT-spelare

Martin Strömberg

De svenska spelarna visar tydlig höstform.

Marcus Kinhult, som just nu är nia på Road to Oman, Challengetourens order of merit, spelade Hummergolfen hemma på Skaftö GK och som han gjorde det.

Det blev 57 slag i scorekortet, tolv under par, och Marcus lägsta score genom tiderna.

– Det var bra flyt idag och bollen kom ut som jag ville, berättar Kinhult för svenskgolf.se/wp.

Som om inte det vore nog sprängde Jacob Glennemo 60-vallen på Himmerland då han gick på 59 slag andra ronden av Race to Himmerland, som ingår i Nordic League. Det var på den kortare av anläggningens banor där par är 69.

 

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

golfspelare i svarta golfkläder och vit golfkeps med järnklubba i händerna
Tournytt

Folke topp 5 efter stark öppning i Kina

Moa Folke inledde Aramco China Championship med 67 slag och är delad femma, bara två slag från ledningen.

Så gick det i streckstriden på DP World Tour

Tre svenskar klara för slutspelet – andra får sikta på kvalskolan nästa vecka.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskarna balanserar i Sydkorea

Det mesta handlar om streckstrider inför sista ronden av den ordinarie säsongen.

Kinhult topp 10 – annars tung svenskdag i Sydkorea

Marcus Kinhult håller sig kvar bland de tio bästa i Genesis Championship. För flera av de andra svenskarna blev fredagen betydligt tyngre.

Svenskar i farozonen – nu avgörs tourkorten

Flera svenskar slåss för sina spelrättigheter på DP World Tour. Nu väntar sista chansen att klättra på rankingen.

Kleén vann på Barsebäck efter 65-rond

Det drar ihop sig om platserna till HotelPlanner Tour.