Hoppa till innehåll

TV: Stensons inspelsvarv på Hills

Henrik Stenson tillbringade tisdagen på Hills Golf & Sports Club.

CM Hellsten

22–25 augusti arrangeras European Tour-tävlingen Scandinavian Invitation på Hills G&SC i Mölndal utanför Göteborg.

Henrik Stenson var kvalificerad för FedExCup-slutspelet på PGA Tour som pågår parallellt men han valde att stanna kvar i Sverige och tackade i stället ja till att spela Scandinavian Invitation.

Så sänds den svenska ET-tävlingen

På tisdagen besökte Henrik Stenson Hills för att bekanta sig med banan och majorvinnaren spelade ett varv tillsammans med bland andra tourkollegan/delägaren Johan Edfors samt tävlingschefen Claes Nilsson.
Hills G&SC filmade och postade ett klipp från ronden på Facebook och det verkade vara god stämning i bollen.

Så här såg det ut:

Stenson spelar i Sverige – skippar FedExCup

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.