Hoppa till innehåll

TV: Starkt jobbat, Maja!

Tog sig vidare till Augusta National efter särspelsbirdie.

Efter sin inledningsrond på 78 slag hade Maja Stark en tuff uppgift andra dagen av Augusta National Women´s Amateur bara för att klara kvalgränsen.

Och det blev verkligen en kamp ända in över målsnöret. Stark avslutade sin rond med dagens första birdie och 73 slag på Champions Retreat.

När sedan alla spelat klart andra ronden fanns en plats över för de fem spelare som slutat på sju över par. Ett nervöst särspel mot fyra andra spelare för en enda plats väntade för Stark, som då gjorde så här:

Det var naturligtvis en lättad Stark som kunde kvittera ut en plats i finalronden på Augusta National på lördag.

– Jag var nervös och uppe i varv på tee och försökte att svinga lite långsammare, min tendens är att jag blir lite snabb. Andraslaget kändes lugnare och jag kände att jag hade bra koll på putten och det var skönt att se den gå i. Att vara enda svenska att missa kvalgränsen hade inte varit någon höjdare.

Efter ronden väntade en ny utmaning för Stark, som hade tenta i psykologi 45 minuter efter att hon kommit in.

– Ja, vi får väl se om jag klarar den också.

Mer från samma ämne

Läs också

Qatar Masters 2026 - Day Three
Tournytt

Lagergren femma inför slutronden i Qatar

Fyra slag bakom ledande Reed inför sista dagens spel.

golfspelaren björn hellgren i militärgröna golfkläder
Tournytt

Stark rond av Hellgren i Riyadh

Klättrade till delad 31:a plats inför historisk slutrond.

golfspelaren joakim lagergren och caddien jesse karlsson flyttar stenblock på en golfbana
Tournytt

Karlssons stenröjning hjälpte Lagergren i toppstriden

Joakim Lagergren är med i toppstriden i Qatar Masters inför helgen. På hål 2 fick caddien Jesse Karlsson rycka in och röja undan stora stenblock åt sin spelare.

Maja Stark utsedd till Årets Golfare i Sverige 2025

Stod för en övertygande och oförglömlig seger i damgolfens mest prestigefyllda major.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så följer du Maja Stark i mixade partävlingen

LPGA- och PGA Tour-stjärnor förs samman när Grant Thornton Invitational avgörs för tredje gången.

Svenssons jättelyft efter 64-rond

Följ de svenska spelarna här i Toursvepet.

Maja Stark bogeyfri i Sydkorea

Stabil start av majorvinnaren i veckans LPGA-tävling, BMW Ladies Championship.

Toursvepet – Stark slutade femma i Ohio

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg